V Schönsee získalo 6 osobností ceny Stavitel mostů

27. března 2015 11:53, aktualizováno 10:53, Bc. Eva Mertlová

Cenu Brückenbauer | Stavitel mostů 2015 získalo při slavnostním předávání ceny v úterý 24. března 2015 v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee šest osobností a dva partnerské projekty za jejich přeshraniční angažovanost, konanou především na čestné bázi. Spolek Bavaria Bohemia e. V., zřizovatelský spolek Centra Bavaria Bohemia uděloval tuto cenu již po deváté.

Udělování cen proběhlo v rámci projektu Kultur ohne Grenzen |  Kultura bez hranic - Setkávání Čechy Bavorsko 2015, který je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti. Patronát nad tímto významným aktem poprvé převzala společnost OVEG GmbH (Východobavorská energetická společnost), hodnotné ceny ze skla vyrobila společnost Irlbacher-Blickpunkt Glas GmbH ze Schönsee, tak jako ve všech ročnících.

Za Plzeňský kraj se oceňování osobností zúčastnil radní Jaroslav Šobr. Ten osobně ocenil publicistu a spisovatele Zdeňka Roučku. "I v době otevřených evropských hranic zůstávají díla Zdeňka Roučky strhujícím a varovným mementem minulosti. Jako uznání za jeho dlouholetou badatelskou a publikační činnost, která rozšiřuje o nové aspekty vědomost o historii Čechů a Němců na Šumavě, je mi ctí předat toto ocenění," uvedl radní Jaroslav Šobr.

Laureáti 2015

Kulturní iniciativy | partnerské projekty:

• Bohemicum Řezno - Pasov (institucionální univerzitní zařízení)
  • Partnerství škol Obchodní akademie Praha
    a Ortenburg-Gymnasium Oberviechtach

Osobnosti:

• Manželé Edeltraud Caranová, Aš (učitelka dějepisu a cizích jazyků) a Dušan Caran, Aš (předseda Smrčinského spolku Aš)
  • Hubert Huber, Fürstenzell u Padova (umělec na volné noze)
  • Karl Reitmeier, Waldmünchen (novinář na volné noze)
  • Zdeněk Roučka, Plzeň (publicista a spisovatel)
  • Albrecht Schläger, Hohenberg an der Eger (lesník, bývalý starosta a někdejší člen Zemského sněmu)
  • Dr. Ivan Slabý, Plzeň (předseda spolku "Jazz bez hranic" a pořadatel stejnomeného festivalu)

Osobnosti v kategorii hospodářství:

• Ernst und Thomas Hanauer (podnikatelé, emz-Hanauer GmbH & Co. KGaA)

Cena "Brückenbauer - Stavitel mostů", která byla poprvé udělena v roce 2007, vyznamenává občany za jejich neúnavnou práci, která významně přispívá porozumění mezi českými a bavorskými sousedními regiony a bývá často vykonávána v rámci čestného úřadu.