Stádo šesti divokých hřebců pomůže na jižním Plzeňsku udržovat vegetaci

07. listopadu 2018 12:43, aktualizováno 11:43, Mgr. René Zeithaml

Do prostoru bývalého vojenského cvičiště ve Šlovicích byla v říjnu 2018 přivezena skupina šesti exmoorských divokých koní z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Hřebci byli měsíc zavřeni v bezpečné aklimatizační ohradě, kde si zvykali na nové prostředí. Spásáním zdejšího prostoru budou pomáhat udržovat unikátní biotop se zvláště chráněnými živočichy. Na Šlovickém vrchu žije třeba jedna z nejvzácnějších žab v republice, a to kuňka žlutobřichá.

Z aklimatizační ohrady byli koně vypuštěni do třicetihektarové pastviny evropsky významné lokality Natura 2000. Starat se o ně bude město Dobřany. „Z nápadu starosty Dobřan Martina Sobotky jsme byli nadšeni. Koně pomohou zlepšovat tuto přírodní památku a lidé zde budou moci poznávat vzácné druhy rostlin a živočichů. Jde o krásný výletní cíl a jedinečný projekt, který na žádné jiné přírodní památce, kterých je v Plzeňském kraji 119, nemáme," popsala radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová.

Na místo se přišla podívat řada místních obyvatel. Pro rodiny s dětmi to bude určitě atraktivní místo.

Fotogalerie: