Plzeňský kraj slavil 1. narozeniny Evropského regionu Dunaj - Vltava v Českých Budějovicích

02. července 2013 13:02, aktualizováno 15:14,

V pátek 28. června 2013 slavil Evropský region Dunaj-Vltava své 1. narozeniny na Náplavce pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích. Tato oslava se konala v rámci audiovizuálního festivalu Vltava žije, jehož vrcholem byla velká projekční show „Živly".

Evropský region Dunaj-Vltava, jehož součástí je i Plzeňský kraj, se rozkládá na území třech členských státu Evropské unie – České republiky (Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Kraj Vysočina), Spolkové republiky Německo (Horní Falc, Dolní Bavorsko) a Rakouska (Horní Rakousko, Dolní Rakousko). V rámci oslavy 1. výročí od založení tohoto regionu se diváci mohli těšit na bohaté expozice jednotlivých regionů.

Prezentační stánek Plzeňského kraje, festival Vltava žije, 28. června 2013

Plzeňský kraj si ve spolupráci s Úhlavou o.p.s. a MAS Pošumaví z.s.p.o. pro místní návštěvníky připravil zároveň ochutnávku regionálních potravin, které získaly ocenění v soutěži Regionální potravina Plzeňského kraje 2013.

Prezentace Regionální potraviny Plzeňského kraje, festival Vltava žije, 28. června 2013

Pro návštěvníky festivalu byl připraven bohatý program, který obsahoval nejrůznější zábavní atrakce, soutěže, hry, workshopy apod. Velký zájem projevovali hosté festivalu i o ukázky složek Integrovaného záchranného systému.

V rámci večerního programu se na pódiu objevila populární česká kapela Wohout či Jihočeská komorní filharmonie, která zahrála v ojedinělém podání oblíbené filmové a muzikálové melodie v doprovodu plzeňského rodáka Bohouše Josefa.

Skupina Wohnout, festival Vltava Žije, 28. června 2013

Na závěr celého festivalu spatřilo více než 10 tisíc diváků velkolepou audiovizuální show, kterou připravil tvůrce konceptu a dramaturg Rudolf Střítecký. V necelých 40 minutách se mu podařilo propojit různé druhy audiovizuálních technologií, např. velkoplošná vodní stěna, živé obrazy v podobě akrobacie na dvacetimetrových šálách připevněných na svítící v krychli v padesátimetrové výšce, laserové efekty či kaskadéři létající na proudech vody.

Tato show, která byla zakončena ohňostrojem, doslova ohromila publikum na břehu Vltavy a sklidila obrovský aplaus. Tím byl zároveň odstartován začátek 2. roku fungování Evropského regionu Dunaj-Vltava.