Pietní vzpomínkový akt k 100. výročí narození parašutisty a radisty Jiřího Potůčka Tolara v Břasích

01. července 2019 10:33, aktualizováno 09:33, Mgr. René Zeithaml

Před obecním úřadem v Břasích se sobotu 29. června 2019 konal pietní vzpomínkový akt k 100. výročí narození parašutisty a radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka Tolara. K vidění zde byla výstava a přehlídka historické vojenské techniky. Přítomným zahrála kapela 35. pěšího pluku.

Vzpomínkovou akci zahájil starosta obce Miroslav Kroc. Poté radiotelegrafista Jiří Šavlík odvysílal Jiřímu Potůčkovi radiovou zprávu do nebeských výšin a předseda Leteckého historického klubu Plzeň Václav Toman seznámil přítomné se životem mladého radisty. Pak si postupně brali slovo hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, poslanec Parlamentu ČR Martin Baxa, místostarosta Rokycan Jan Šašek a další hosté včetně pana Antonín Burdycha, jehož rodina ukrývala radistu ve svém domě v Končinách. Všichni vyzdvihli hrdinství a statečnost Jiřího Potůčka Tolara, který se nebál nasadit svůj život za svobodu naší vlasti a zemřel několik dnů před svými 24 narozeninami.

Na závěr došlo k položení věnců a květin k pomníku ve tvaru padáku. Vzpomínkový akt byl zakončen zahráním státní hymny.

Fotogalerie: