Nový Lomanský dub zasazen

02. května 2019 15:10, aktualizováno 14:10, Mgr. René Zeithaml

Přibližně 400 metrů severozápadně od hospodářského dvora Lomany nedaleko Lomničky při silnici III/2054 Plasy – Dražeň byl 2. května 2019 zasazen nový Lomanský dub jako náhrada za 700 let starý dub letní, který se vyvrátil a zřítil na přilehlé pole 12. června 2018. Dub dosahoval výšky 28 metrů, měl průměr koruny 20 metrů, průměr kmene 260 cm a obvod 776 cm. Podle pověsti cestou kolem dubu prošel i Jan Žižka se svým vojskem a proto byl někdy nazýván Žižkův dub.

Slavností zasazení sezvala radní Plzeňského kraje pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová. Zasazení se účastnili starostové města Plasy Zdeněk Hanzlíček a starosta Pláně Josef Domabyl. Rukou k dílu přispěli také zástupci Muzea a galerie severního Plzeňska a Centra stavitelského dědictví Plasy, v neposlední řadě i paní Jana Čiháková z Muzea těžby borové smoly.

Sazenice dubu byla vypěstována před 10 lety z žaludu sebraného pod původním stromem, takže nový strom je přímým potomkem původního dubu.

Plzeňský kraj plánuje v brzké době umístit na toto místo i pamětní ceduli s dobovými fotografiemi.

Fotogalerie: