Nová výjezdová základna krajské záchranky v Manětíně je otevřena

17. října 2017 15:31, aktualizováno 14:31, Bc. Eva Mertlová

Přestřižením pásky byla v úterý 17. října 2017 v 9 hodin ráno slavnostně otevřena nová výjezdová základna krajských zdravotnických záchranářů v Manětíně na severním Plzeňsku.

Novostavba přímo přiléhá k hasičské zbrojnici a poskytne záchranářům adekvátní moderní zázemí. Na stávajícím stanovišti totiž chyběla garáž a navíc se objekt nacházel v místě s obtížným výjezdem na komunikaci.

"Zatímco v pátek jsme křtili v Plzni nové sanitky záchranné služby, dnes otevíráme novou výjezdovou základnu krajských zdravotnických záchranářů. Plzeňský kraj poskytl prostředky na novostavbu, pozemek darovalo město Manětín. Ne všude funguje spolupráce takto ideálně, a proto jsme za každý takový počin velmi rádi. Přeji záchranářům, aby všechny jejich výjezdy končily šťastně," uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková.

"Náš ex-prezident Václav Havel kdysi uvedl, že naše země nevzkvétá. Vypůjčím si jeho bonmot, protože mám radost, že naše záchranka vzkvétá. Nová výjezdová základna je nejen příkladem výborné spolupráce mezi ‚krajem‘ a městem, ale také mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému," dodal ředitel ZZSPk Pavel Hrdlička. Následně záchranářům požehnal emeritní biskup plzeňský Mons. František Radkovský.

Mezi hosty nechyběli například náměstek hejtmana pro oblasti regionální rozvoj, fondy EU a informatiku Ivo Grüner, starosta Manětína Josef Gilbert Matuška, vedoucí odboru zdravotnictví KÚPK Jan Karásek, zástupci všech složek IZS či zhotovitelé stavby.

Fotogalerie

Nová výjezdová základna byla vybudována díky příspěvku Plzeňského kraje ve výši 4 391 583 Kč. Dvoupodlažní objekt poskytne odpovídající zázemí výjezdové skupině RZP. V přízemí se nachází krom garáže také dva sklady, v prvním poschodí pak společenská místnost, místnost pro řidiče RZP, místnost pro záchranáře či sestru, WC, koupelna, technická místnost, šatna pro zaměstnance a příruční sklad. Stavba začala v květnu roku 2017, kolaudace proběhla 2. října 2017.

Krajští zdravotničtí záchranáři tak získávají další moderní výjezdovou základnu, která jim umožní nejen obsluhovat příslušnou část severního Plzeňska, ale také úsek silnice E49, kde často dochází k závažným dopravním nehodám.