Návštěva litevského konzula Edvilase Raudonikise

18. května 2018 15:24, aktualizováno 14:24, Mgr. René Zeithaml

Krajský úřad navštívil v pátek 18. května 2018 konzul Litevské republiky Edvilas Raudonikis, kde ho přijal hejtman Josef Bernard se svou náměstkyní Marcelou Krejsovou.

Návštěva se vedla ve velmi přátelském duchu. „Vaše země má naše sympatie. Máme společných mnoho věcí. Informací o Litvě u nás je málo, měli bychom to změnit," uvedl na začátku návštěvy hejtman Josef Bernard.

Litevská strana by uvítala partnerskou spolupráci mezi městy. V současnosti má partnerství 8 měst. Počet partnerství by se měl do budoucna rozšířit.

Po Brnu a Liberci by chtěli Litevci otevřít honorární konzulát v Plzni. První jednání už s městem začala.

Roční obchodní bilance mezi Českou republikou a Litvou je přibližně 800 mil. euro. Přesto, že to není málo, bylo by dobré vzájemný obchod podpořit.

Litevci toho vědí o České republice mnohem více než Češi o Litvě. Velice oblíbenou destinací Litevců je Praha. Prvním krokem k podpoře bližšího poznání se obě strany domluvily na představení litevských filmů rámci některého z filmových festivalů v Plzeňském kraji.

Fotogalerie: