Návštěva Ekocentra Spálené Poříčí

obrazek
07. února 2017 16:26, aktualizováno 15:26, Mgr. René Zeithaml

Radní pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová navštívila 3. února 2017 Ekocentrum Spálené Poříčí. S jejím chodem, rozpočtem, náplní i historií ji seznámil předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody Spálené Poříčí Petr Pelikán a vedoucí záchranné stanice Petr Jandík. Od Plzeňského kraje získalo ekocentrum pro letošní rok dotaci ve výši 340.000 Kč.

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Spálené Poříčí působí na jihozápadním Plzeňsku více jak 20 let. Svoji činnost začínala především v oblasti ochrany biodiverzity. „Vyvěšovali jsme budky pro dravce, sovy i pěvce, mapovali jsme lokality s výskytem obojživelníků, sčítali dravce," uvedl Petr Pelikán. V roce 1991 získala organizace do vlastnictví terénní základnu u obce Čičov. Ta se postupně opravovala tak, aby sloužila především ekologické výchově. Dnes zde probíhají tábory, "víkendovky" i vzdělávací akce pro veřejnost. „Po zakoupení domu ve Spáleném Poříčí v roce 1993 jsme začali budovat ekocentrum. Na jeho pozemku byla od prvních dnů budována také záchranná stanice pro poraněné živočichy. Postupně se rozvíjela i enviromentální výchova jak dětí a studentů, tak veřejnosti," doplnil Petr Jandík. Od roku 1996 je ekocentrum regionálním ekocentrem pro Plzeňský kraj.

Záchranné stanice mají za cíl zejména pomáhat zraněným, či jinak handicapovaným volně žijícím živočichům. Jejich posláním není záchrana hospodářských zvířat, či domácích zvířat. Snahou je repatriace vyléčených živočichů zpět do krajiny. Dále provádějí ekologickou výchovu pro školy základní a střední i veřejnost. Záchranné stanice provádějí i ochranu biodiverzity v krajině (projekty při revitalizaci, ochraně vody v krajině, reintrodukci volně žijících živočichů, apod.).

Fotogalerie: