Kulatý stůl byl zaměřen na životní prostředí

05. října 2015 08:43, aktualizováno 07:43, Bc. Eva Mertlová

Kulatý stůl v Akademickém centru ZČU v Plzni se uskutečnil v pátek 2. října 2015 za přítomnosti zástupců Plzeňského kraje a médií. Zaměřen byl tentokrát na životní prostředí. Stěžejním tématem byla Šumava, její ochrana i současné problémy. Za Plzeňský kraj přišli debatovat radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl, vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu Plzeňského kraje Jan Kroupar a bývalý člen Rady Plzeňského kraje Petr Smutný. Přizván byl též ekolog Pavel Valter.

Středem zájmu debatujících byla především Šumava a to novela zákona o ochraně krajiny a přírody. "Plzeňský kraj se tématem Šumavy zabývá velice intenzivně a s návrhem novely zákona o ochraně krajiny a přírody nesouhlasíme. Problém vidíme například v institutu "klidových zón", kterých má být dle novely takzvaně většina, v tom vidíme problém. Dále novela omezuje možnost obcí vyjadřovat se ke změnám a to vnímáme jako velký problém," uvedl radní Václav Štekl. S problémem tzv. většiny bezzásahových ploch, které novela zákona o ochraně přírody a krajiny přináší, souhlasili i bývalý radní Petr Smutný a Jan Kroupar z krajského úřadu. Ve velkém počtu bezzásahových ploch vidí problém také Pavel Valter, který je zakladatelem Hnutí život, které na svém webu informuje o problémech právě například Šumavy a zabývá se ekologií obecně. Po debatě o Šumavě a jejích problémech se na řadu dostaly také kotlíkové dotace, o nichž též informuje i web Krajského úřadu Plzeňského kraje zde.