Konference Společnost 4.0 a její vliv na střední školství

03. listopadu 2017 15:19, aktualizováno 14:19, Mgr. Jana Filípková

Odbor školství, mládeže a sportu v rámci projektu „Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Plzeňského kraje“ (reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_002/0000156) a ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy České republiky uspořádal dne 16. října 2017 v Techmania Science Center konferenci „Společnost 4.0 a její vliv na střední školství“.

Konference byla určena především pro zástupce středních škol a další zástupce odborné veřejnosti z oblasti vzdělávání jako jsou hospodářské komory, vysoké školy, veřejná správa, zaměstnavatelé a další. Součástí konference byla také putovní výstava „Plzeňský kraj, region spolehlivých zaměstnavatelů“ pořádaná Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Zahájení konference "Společnost 4.0 a její vliv na střední školství" hejtmanem Plzeňského kraje

Jakým způsobem se nadcházející společenské změny odrazí ve středním školství? Jaké obory na školách budou nejpotřebnější a jaké naopak ustoupí do pozadí? Jaké by měly být základní kompetence absolventů škol? Na tyto a další podobné otázky spojené s průmyslovou revolucí 4.0 se pokoušela konference nalézt odpovědi.

V úvodu vystoupil hejtman Plzeňského kraje Bc. Josef Bernard, náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Mgr. Ivana Bartošová a prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Fakulty pedagogické ZČU doc. Ladislav Čepička, Ph.D. a dále byly na programu následující příspěvky odborných lektorů:

• Představy zaměstnavatelů o dovednostech a schopnostech nastupujících absolventů (Ing. Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu ČR a prezident Elektrotechnické asociace ČR)
  • Digitalizace jako další výzva pro vzdělávací systém (PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D., konzultant vzdělávání)
  • Průmysl 4.0 jako výzva pro rozvoj celoživotního vzdělávání (PhDr. Lucie Rohlíková, Ph.D., ZČU)
  • Vliv technologií na budoucnost školství (Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D., PedF UK)
  • Problematika ICT v kurikulu (Mgr. Daniela Růžičková, NÚV)
  • Role vzdělávání v digitálním věku (Ing. Dagmar Divišová, konzultantka vzdělávání)

Níže v příloze jsou zveřejněny příspěvky prezentované na konferenci.

Konference "Společnost 4.0 a její vliv na střední školství"

Přednášející Ing. Jiří Holoubek

Přednášející PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D.

Přednášející PhDr. Lucie Rohlíková, Ph.D.

Přednášející Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D.

Přednášející Mgr. Daniela Růžičková

Přednášející Ing. Dagmar Divišová