Bílý klokan v plzeňské ZOO má první mládě, pokřtila ho náměstkyně hejtmana

25. dubna 2018 15:10, aktualizováno 14:10, Bc. Eva Mertlová

Ve středu 25. dubna v plzeňské ZOO proběhly křtiny mláděte albína klokana rudokrkého, jehož kmotrou se stala náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová. První mládě albína se narodilo na jaře letošního roku a dostalo nyní jméno Jumpy. Jeho pohlaví v tuto chvíli není známo. Jméno dostala také dosud nepojmenovaná matka, které se říká Albína. Albín klokana rudokrkého přicestoval do Plzně v červnu 2017 ze zlínské zoo a je k vidění s klasicky zbarvenými kolegy ve společné expozici v blízkosti výběhu šimpanzů a psů dingo. Jde právě o samici Albínu.

Fotogalerie

První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let.  Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje pod zavádějícím názvem "klokan stepní" vzácný klokan uru. Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v ZOO Plzeň nepřetržitě 25 let. V českých oborách se tento druh objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh. Ve větším množství druhů a kusů jsou v plzeňské zoo klokani chováni posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných 9 druhů ve třech velikostních stupních. Klokaní trpaslíky (klokánek krysí a králíkovitý), středně velké druhy (klokan rudokrký a uru) i giganty jako klokan obrovský a rudý. Málo chovanými druhy je klokan bažinný a novoguinejský klokan uru; poprvé v ČR jsou od roku 2016 chováni i klokani velcí.

foto: ZOO a BZ Plzeň