98. jednání Rady Plzeňského kraje

19. října 2020 16:21, Mgr. René Zeithaml

Kraj žádá ministerstvo financi o rychlou účelovou dotaci
Členové rady schválili podání žádosti o rychlou účelovou dotaci ve výši 10.000.000 korun Ministerstvu financí České republiky na pokrytí prvotních nákladů na akce a nezbytná opatření přijatá v rámci řešení krizové situace v době vyhlášeného nouzového stavu.

V rozpočtu kraje pro rok 2020 byla v souladu krizovým zákonem vyčleněna krizová rezerva ve výši 1.000.000 korun. Po vyhlášení nouzového stavu v březnu 2020 byla tato krizová rezerva několikrát navyšována. Plzeňský kraj požádal o rychlou dotaci ve výši 10 milionů korun v souladu s usnesením vlády č. 652, a tuto obdržel. Všechny tyto prostředky však již byly vyčerpány, zejména na nákup ochranných prostředků a dezinfekce. Celková částka skutečně uhrazených prostředků ke dni 12. 10. 2020 činí 43.759.952,63 korun včetně krytí z dotací z MF (10.000.000 korun) a MPSV (144.103 korun).

Vše nasvědčuje tomu, že krizová situace je nyní mnohem závažnější a že její řešení krajem i obcemi bude tentokrát ještě nákladnější. Proto se navrhuje v rámci dalšího nouzového stavu požádat o další rychlou dotaci z účelové rezervy na řešení krizových situací, jejich předcházení a odstraňování jejich následků, vytvořené v kapitole Všeobecná pokladní správa.

Dotace pro úspěšnou cyklistku
Rada schválila poskytnutí individuální dotace ve výši 55 tisíc korun pro Pavlínu Vargovou na realizaci projektu „Zajištění reprezentace ČR, Plzeňského kraje na ME, MČR, Českých pohárech v silničním a terénním triatlonu“.

Jednadvacetiletá Pavlína Vargová se triatlonu věnuje od 16 let. Na svém kontě má řadu juniorských titulů na světové i evropské úrovni. Jedním z nejcennějších titulů pro ni bylo vítězství na mistrovství světa v cross triatlonu v Dánsku, v roce 2018. V současné době je nováčkem v ženské kategorii. Vargová je odchovankyní Sportovního gymnázia, Plzeň a zároveň Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje, nyní je studentkou ZČU v Plzni.

Kraj půjčí Krajské hygienické stanici 15 notebooků
Plzeňský kraj pomůže Krajské hygienické stanici v Plzni (KHS) s vybavením přenosnou technikou pracovníků call pracovišť pro telefonickou komunikaci s veřejností v souvislosti s pandemií koronaviru. Jedná se o bezplatné zapůjčení 15 notebooků na dobu tří let.

Knihovna opraví Smetanovu síň
Rada schválila stavební úpravy konferenční místnosti Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Jedná se o tzv. Smetanovu síň, která je vybavena nevyhovující infrastrukturou, založenou v padesátých letech minulého století. Z toho důvodu v současné době není kvůli nedostatečnému komfortu a technologickému vybavení tento přednáškový sál zpřístupněn. Dle zpracovaného projektu úprav sálu bude dnes již historicky hodnotné vybavení bohatě intarzovaného interiéru restaurováno a vhodně doplněno moderními technologiemi. Práce by měly být zahájeny v roce 2021.