Řidiči veřejné dopravy dostali desinfekci a roušky, kraj obdržel ochranné obleky

25. března 2020 15:07, aktualizováno 26. března 2020 17:05, Bc. Eva Mertlová

Kraj zajistil desinfekci na ruce pro řidiče ve veřejné dopravě. Nemocnice si rozdělily osobní ochranné prostředky pořízené krajem. Prostřednictvím hasičů dostali desinfekci i obce.

"Včera jsme prostřednictvím HZS Plzeňského kraje distribuovali do každé obce s rozšířenou působností 100 l dezinfekce na ruce a 1 000 párů jednorázových rukavic, které jsme pořídili z prostředků kraje. Podařilo se nám rozdistribuovat zásilku od ministerstva vnitra mezi zdravotnická zařízení a lékaře a naše nemocnice dostaly další ochranné prostředky jako štíty, ochrany hlavy, ochrany obuvi, brýle a desinfekci," shrnuje hejtman Josef Bernard, který bude dnes odpoledne opět jednat o dalších dodávkách s hejtmany na společné videokonferenci.

Řidiči

Kraj zajistil také desinfekci na ruce a roušky pro řidiče veřejné linkové dopravy realizované v závazku veřejné služby (ZVS) Plzeňského kraje a personál dopravců ve veřejné drážní osobní dopravě realizované v ZVS. Řidiči zatím obdrželi desinfekce na ruce v počtu 400 ks á 50 ml a 400 ks á 200 ml, k tomu 89 l desinfekce do vlastních nádob. Řidičům bylo také rozděleno 495 kusů respirátorů, a k tomu dalších 2618 kusů respirátorů a 1000 kusů roušek od AKČR (Asociace krajů ČR) pro veřejnou linkovou dopravu. Do konce týdne bychom měli obdržet ještě dalších 300 l desinfekce na ruce pro dopravce v ZVS.

Šití roušek usnadňují 3D zakladače

"V pondělí jsme obdrželi od ZČU 80 kusů plastového zakladače vytisknutého na 3D tiskárně, který výrazně usnadní šití tkalounů na roušky. Naše škola - SOUE Plzeň se do 3D tisku těchto zakladačů zapojila přes projekt Heart Warrior. Během pondělí škola vyrobila 100 kusů plastových zakladačů, které byly zdarma předány dobrovolníkům šijícím roušky i ISŠ živnostenské. Zdarma jsme také od firmy Kahoty Helatex Sušice obdrželi 3 krabice nití, které dostala ISŠ živnostenská, kde se od minulého týdne šijí roušky," říká náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.

Další výroba roušek probíhá na SŠ živnostenské v Plané, kde během víkendu vyrobili 1245 kusů roušek. Ty byly předány Nemocnici Svatá Anna (100), DPS Planá (70), Obci Tři sekery (100), psychiatrickému centru Přerov, pobočka Planá (75 ks), firmě Stravbyt (25 ks - vaří pro sv. Annu, FN Plzeň, nemocnice Klatovy a Strakonice), Záchrance Planá (20), Lidlu Planá a Tachov (25) a vlastním zaměstnancům (30). Krajskému úřadu bylo zasláno 800 ks pro distribuci do LDN Horažďovice a Diecézní charity. Na výrobě se podílí 25 zaměstnanců (50 %), 4 studenti a 4 dobrovolníci

ISŠ živnostenská Plzeň zajišťuje roušky pro MŠ určené k zajištěné péče o děti a mládež, pro Zdravotnickou záchrannou službu a dětské domovy, 250 kusů roušek bylo předáno pracovníkům sociálních služeb.

Fungují tři sběrná místa pro ušité roušky, na krajském úřadě v recepci, na chodbě pracoviště Křimická 3 a v IŠSŽ Planá. Nabízíme i distribuci látek domů a svoz hotových roušek. K tomuto se také přihlásila firma Maurice Ward Logistics Štěnovice. Pro domácí šití roušek je nutná registrace nabídky a poptávky přes web Plzeňského kraje!

Do kraje dorazily ochranné pomůcky, přislíbeny jsou další

Souhrn  distribuce ochranných prostředků i práce dobrovolníků čtěte v článku Do kraje dorazily ochranné pomůcky, přislíbeny jsou další .