Hejtmanka Plzeňského kraje zahájila nový školní preventivní projekt

04. března 2009 15:53, aktualizováno 14:53, Mgr. Jana Filípková

V úterý 3. března 2009 proběhlo na základní škole v Letinech (34 km jižně od Plzně) slavnostní zahájení nového preventivního projektu Rubikon pro 12 až 16leté žáky. Záštitu nad projektem převzala hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová, která se zahájení osobně zúčastnila a pro zahájení zvolila právě výše zmíněnou školu.

„K této základní škole mám zvláštní vztah. Díky nedostatečnému počtu žáků jí hrozil zánik a jsem ráda, že se mi podařilo přispět k její záchraně. Navíc před pěti lety v rámci předvolební senátní kampaně jsem zde vysadila lípu“, vysvětluje Milada Emmerová.

Projekt Rubikon, kterého se zúčastní téměř 10 000 žáků a studentů z Plzeňského kraje, se věnuje tématu dodržování zákonů a problematice přístupu mladistvých do 18 let k sázkovým aktivitám. Jeho cílem je posílit právní vědomí dětí a mládeže a zamezit jejich přístupu k sázení. Součástí Rubikonu je žákovská soutěž slavnostně zakončená v Senátu ČR.

„Vítám v našem kraji jakoukoliv smysluplnou aktivitu pro prevenci negativních jevů u mládeže,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje. „Projekt Rubikon se zaměřuje na sázení jako na jeden z mnoha problémů, které dnešní mladé lidi ohrožují. A navíc to dělá s nadhledem a zábavně. Ráda jsem proto přijala nad Rubikonem záštitu.“

Ze slavnostního zahájení

Až do konce měsíce března budou na 42 školách Plzeňského kraje probíhat základní, tzv. školní kola. Pětičlenné týmy budou bojovat o postup do 7 oblastních kol, která proběhnou od 6. do 21. 4. 2009 v Plzni, Klatovech, Domažlicích, Tachově a Rokycanech.

Oblastní vítězové se poté utkají 13. května v Divadle Miroslava Horníčka v Plzni v krajském finále.

Závěrečným bonusem pro všechna finálová družstva bude červnové „Setkání v Senátu“ ČR, kde se žáci potkají se senátory, poslanci a novináři a budou zde prezentovat své názory na dodržování zákonů v České republice.

Ze slavnostního zahájení

Podrobné informace o projektu naleznete i na internetovém portálu www.projektrubikon.cz. Zde např. učitelé získají kompletní metodickou podporu a žáci se mohou zapojit do internetové soutěže ve znalostech zákonů v „Klubu Rubikon“ a posílat fotografie a písemné práce na téma zákony, sázení a zodpovědné rozhodování.

Iniciátorem a podporovatelem projektu je Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) a realizátorem kladenské občanské sdružení Aisis.

Školní kolo na Základní škole v Letinech

Projekt Rubikon v číslech

1 kraj, 7 oblastí, 42 škol

1 260 soutěžících