Krizový štáb Plzeňského kraje chce zastavit pendlery

20. března 2020 Eva Mertlová

Na druhém jednání Krizového štábu po vyhlášení nouzového stavu bylo přijato usnesení o zamezení přeshraniční výměny pracovních sil, tzv. pendlerů. Dále hejtman informoval, že o víkendu dorazí dodávky respirátorů a roušek objednaných vládou.

"Apelujeme na Ústřední krizový štáb ČR, aby zamezil přeshraniční výměně pracovních sil tzv. pendlerů," je znění usnesení, které v pátek odpoledne přijal Krizový štáb Plzeňského kraje. Dle sdělení ředitele KHS také připravují oficiální žádost v podobném znění na Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Hejtman na úvod shrnul opatření, která přijal kraj a další činnosti, zejména v oblasti zdravotnictví, a s tím související nákupy osobních ochranných prostředků (více o průběžném vývoji situaci čtěte v článku zde). Hejtman Josef Bernard také informoval aktuálně o stavu vládní zásilky respirátorů a roušek, která by do kraje měla dorazit o víkendu. "Po víkendu nebo nejpozději v pondělí by měl být dostatek ochranných prostředků. Jediné, co zatím nemáme a budeme dále shánět, jsou respirátory té nejvyšší třídy – FFP3," uvedl hejtman.

Každá ze zúčastněných složek – policie, hasiči, armáda, záchranka, zástupce FN a KHS shrnuly situaci a předaly aktuální informace.
Zaznělo velké poděkování za spolupráci hasičům HZS PK. Ti se podíleli kromě jiného na vybudování stacionárních odběrových míst, která odlehčila náběrovým sanitkám.