Zastupitelstvo odvolalo vedení kraje, novým hejtmanem je Rudolf Špoták

obrazek
14. února 2022 17:56, Bc. Patrik Pátek

Krajské zastupitelstvo odvolalo vedení Plzeňského kraje a následně zvolilo své nové představitele. Novým hejtmanem se stal Rudolf Špoták (Piráti). Zastupitelstvo ještě před tím projednalo všechny připravené body tohoto zasedání. Schválilo poskytnutí návratných finančních výpomocí v celkové výši 200 milionů korun příjemcům, kteří si o ně požádali v rámci „Programu pro poskytování návratných finančních výpomocí na zajištění poskytování sociálních služeb v roce 2022“.

Nový hejtman Rudolf Špoták byl zvolen následně po odvolání všech členů Rady Plzeňského kraje a poté, co členové zastupitelského klubu ODS a TOP 09 opustili jednání. Pro Rudolfa Špotáka hlasovalo celkem 32 zastupitelů, žádný nebyl proti a dva se zdrželi hlasování. Nový hejtman poděkoval přítomným zastupitelům za projevenou důvěru. „Já to beru jako vyslovení důvěry od zastupitelských klubů Ano a nezávislí, STAN a Piráti, že jsem byl zvolen. Je to důvěra v budoucí spolupráci,“ řekl Rudolf Špoták. Po jednání těchto zastupitelských klubů došlo k hlasování o nových členech Rady kraje a o změnách ve vedení Výborů zastupitelstva.

Novými členy Rady kraje, jejíž hlavou je hejtman kraje Rudolf Špoták, bylo zvoleno šest náměstků a dva radní. A to:
Petr Vanka, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (uvolněn pro výkon funkce)
Roman Zarzycký, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (uvolněn pro výkon funkce)
Martin Záhoř, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (neuvolněný)
Pavel Čížek, (STAN, Zelení, PRO Plzeň), náměstek hejtmana (uvolněn pro výkon funkce)
Josef Bernard (STAN, Zelení, PRO Plzeň), náměstek hejtmana (neuvolněný)
Pavel Hais (Piráti), náměstek hejtmana, (neuvolněný)
Vladimír Kroc (ANO + nezávislí), člen rady (uvolněn pro výkon funkce)
Libor Picka (STAN, Zelení, PRO Plzeň), člen rady (uvolněn pro výkon funkce)
Statutárním náměstkem hejtmana, který zastupuje hejtmana v případě jeho nepřítomnosti, se stal Petr Vanka.

Dosavadní hejtmanka Ilona Mauritzová zhodnotila svoji práci pro Plzeňský kraj a poděkovala svým kolegům, zastupitelům kraje a vedení krajských nemocnic následujícími slovy: „Chtěla bych vám poděkovat napříč politickými stranami, všem zastupitelům, svým bývalým koaličním partnerům a musím říci, že zvláště u některých byla pro mne čest s nimi spolupracovat. Byl to pro mne velmi náročný rok a já jsem pracovala ze všech sil. Nebyla to pro mne jednoduchá doba. Chtěla bych říci, že jsme v době covidové jako Plzeňský kraj obstáli velmi dobře. Patříme mezi přední kraje, které zvládly nejen covid, ale také vybudovat očkovací centra, testovací místa, postavit mobilní očkovací týmy a oočkovat přes 75 % obyvatel našeho kraje. Vedle toho jsme pracovali i na tom, jak chceme zkvalitnit řízení našich nemocnic. Za tu dobu rok a čtvrt jsme zkrátili ztrátu nemocnic na 153 mil. korun oproti roku 2019, kdy byla ztráta 276 milionů. Udělala jsem maximum proto, abychom ztrátu snížili. Za to, jakým způsobem hospodařily naše nemocnice, zaslouží velké poděkování lidé z vedení nemocnic Plzeňského kraje. Přeji Plzeňskému kraji, aby se rozvíjel, aby měl co nejvíce úspěšných projektů a aby dokázal to, co my jsme dokázali v oblasti zdravotnictví i v jiných oblastech.“