Zastupitelé schválili spolupráci s Ivano-Frankivskem

obrazek
05. září 2022 16:31, aktualizováno 16:34, Bc. Patrik Pátek

Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo deklaraci o spolupráci kraje s ukrajinskou Ivano-Frankivskou oblastí. Deklarace bude uzavřena na dobu neurčitou. Formy spolupráce jsou v jejím obsahu zaměřeny konkrétně na oblasti následující oblasti: průmysl, zemědělství, doprava a ochod; věda, technologie a vzdělávání; zdravotní péče a sociální sféra; místní samospráva; kultura a umění; rozvoj cestovního ruchu a sportu; ochrana životního prostředí a racionální využívání přírodních zdrojů. Strany se také zaměří na výměnu informací a zkušeností z oblasti fondů EU a na podporu společných projektů.

„Kromě toho se ve vzájemných vztazích zaměříme na podporu navazování spolupráce s orgány místní samosprávy obou regionů, navazování vztahů mezi podniky, obchodními komorami, vědeckými institucemi a zdravotnickými a sociálními zařízeními,“ informoval hejtman Rudolf Špoták.

Do kontaktu s vedením tohoto ukrajinského regionu vstoupilo vedení kraje prostřednictvím Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. Svůj zájem na navázání vzájemných vztahů a uzavření partnerské spolupráce vyjádřily obě strany v polovině dubna (21. 4. 2022) prostřednictvím videohovoru. Znění a obsah deklarace vzešlo z konzultací mezi oběma stranami a bylo odsouhlaseno vedením obou krajů.

„Uzavření partnerství má nejen symbolický význam v podpoře Ukrajiny v jejím boji za svobodu a nezávislost. Naším cílem a záměrem je po skončení válečného konfliktu provozovat běžnou, plnohodnotnou a oboustranně prospěšnou spolupráci mezi regiony. Stejně jako je tomu sostatními regiony,“ dodal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Upozornil také, že deklarace nezakládá žádné finanční nároky.

V průběhu uplynulých týdnů proběhly již dvě návštěvy představitelů Plzeňského kraje v Ivano-Frankivské oblasti, a to 28. – 30. 4. 2022 a 24. – 26. 7. 2022, vždy s důrazem na poskytnutí humanitární pomoci. Tj. na dovoz zdravotnického materiálu a léků, elektrocentrál, karimatek atd. Při druhé návštěvě byla nemocnici v Lysetsku předána do užívání sanitka z Domažlické nemocnice.