Najdete v archivu pomník z Bystřice?

10. srpna 2023 14:52, aktualizováno 14:54, Bc. Patrik Pátek

Čerchovské pohoří v západní části našeho kraje skrývá ve svých lesních masivech i torzo zaniklé obce Bystřice (Fichtenbach). Jedním z mála dochovaných artefaktů je pomník obětem 1. světové války. V současné době dochází k obnově pomníku péčí Městského úřadu Domažlice. Dotací na jeho opravu přispěl i Plzeňský kraj. Opraveno bude tělo pomníku včetně restaurování dochovaných medailonků.

Rádi bychom vás, občany našeho kraje i v zahraničí, požádali o pomoc při dohledávání dobových snímků původního vzhledu pomníku před roky 1939 a 1989. Předmětem našeho pátrání je totiž podoba nedochovaných medailonků a vzhled desky, po které zůstalo vybrání v dolní části pomníku. Pietní místo v Bystřici prochází Centrální evidencí válečných hrobů Ministerstva obrany ČR pod identifikačním číslem CZE 3202-33569.

Kontaktní osobou za Krajský úřad Plzeňského kraje je Ing. Milan Jenčík, e-mail: milan.jencik@plzensky-kraj.cz , telefon: 724 333 749.