Záchranáři připomínají Světový den záchrany života

obrazek
16. října 2023 16:03, Bc. Eva Mertlová

Světový den záchrany života připadá na 16. října. Záchranáři proto každoročně v tento den učí děti ze základních škol napříč krajem, jak se zachovat v případě nutného poskytování první pomoci. V sídle Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje si první pomoc vyzkoušeli i zástupci kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem a jeho náměstkem Pavlem Haisem, který má ve své gesci právě zdravotnictví.

Cílem edukativní činnosti krajských záchranářů je naučit děti nejen poskytnutí samotné první pomoci. Je nutné, aby děti uměly reagovat hned v počátku stresové situace, aby dokázaly oslovit kolemjdoucí s žádostí o pomoc a také zvládly kontaktovat operační středisko záchranné služby, kde zkušený záchranář už volajícího navede přímo k zásahu. Dovednosti získané proškolením ale velmi rychle laik ztrácí. Proto se tým ZZS PK věnuje edukativní činnosti pravidelně a cílí především na laickou veřejnost - děti i dospělé, a to s mottem "neboj se poskytnout první pomoc, můžeš zachránit život."


"Na jednu stranu dětem, které se tu dnes první pomoc učí, přeji, aby tuto situaci nemusely zažít. Na druhou stranu je dobré, že řada z nich bude vědět, co v tak zásadním okamžiku dělat. Mnohdy jde o minuty, kdy někomu zachráníte život. Proto si poděkování zaslouží také záchranáři, kteří se vzdělávání dětí i dospělých věnují," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že důležité je k poskytnutí první pomoci znát a používat aplikaci Záchranka. Ta může pouhým kliknutím zachránit život samotnému uživateli telefonu, když je v nouzi. Podle aplikace lze zraněného najít a také v ní zjistit zásadní informace o jeho zdravotním stavu, alergiích či nemocech. 
Galerie