V Plößbergu se hovořilo o silnicích i železnici

obrazek
28. července 2022 10:58, aktualizováno 29. července 2022 11:08, Ing. Helena Frintová
Po čtyřech letech se jezdí v oblasti podél hranic u Plößbergu po novém obchvatu, jehož součástí jsou kruhový objezd, dva mosty a tři kilometry dlouhá silnice. Jeho slavnostního otevření se ve středu 27. července zúčastnil společně se zástupci německé strany reprezentované státním ministrem financí a vnitřních věcí Albertem Fürackerem i náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Vybudování obchvatu u Plößbergu bylo podle zástupců německé strany nutností. Díky němu bylo možné z centra odvést kamionovou dopravu, zvýšit bezpečnost a kvality života zdejších obyvatel. Mobilita v odlehlých venkovských oblastech není podle nich možná bez dobrých silnic. Tvrdí, že obzvláště zde je kvalitní silnice velmi důležitá, protože má i přeshraniční význam.

Po slavnostním uvedení komunikace do provozu diskutoval náměstek hejtmana Pavel Čížek s Albertem Fürackerem o budoucnosti železničního spojení Praha – Plzeň – Domažlice – Regensburg – Mnichov. Na české straně se plánuje celková elektrifikace trati včetně dvoukolejnosti do Domažlic. Úsek mezi Domažlicemi a Chamem zůstává jednokolejný. „Toto řešení považuji jako dočasné, protože je třeba se dívat do budoucnosti. Již nyní průzkumy ukazují, že by zde v budoucnu mohlo jezdit na této trati až 28 nákladních vlaků denně. Rychlost osobních vlaků by mohla dosahovat cca 160km/h a při tomto zatížení by bylo nutné realizovat trať v nové stopě jako dvojkolejnou,“ říká náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Cílem Plzeňského kraje je nyní vyvolat schůzku odborníků a diskutovat o nové dvoukolejné trase od Domažlic na české i německé straně.