V krajském kole odborné činnosti poměří síly 52 žáků

obrazek
09. května 2024 16:37, aktualizováno 10. května 2024 13:53, Ing. Helena Frintová

Na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni proběhne v pátek 10. května krajské kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ), která je prestižní soutěží s mnohaletou tradicí. Letošního krajského kola 46. ročníku Středoškolské odborné činnosti se zúčastní 52 žáků s 46 odbornými pracemi.

Historie SOČ se začala psát již v roce 1979, tehdy byla ještě soutěží československou. Je soutěží víceoborovou. Mezi 18 soutěžními obory si vybere každý, ať studuje na kterémkoli typu střední školy. Pokud se žáci v soutěži umístí na předních místech, mají otevřené dveře k dalšímu studiu, výsledek soutěže jim umožní např. přijetí bez přijímacích zkoušek na vysokou školu. Pro řadu z nich se stává SOČ startem budoucí vědecké kariéry.

„SOČ přitom není jen vědomostní soutěží. „Studenti musí prokázat schopnost samostatné práce a především obhájit ji pak před odbornou porotou složenou z převážně akademických pracovníků. V loňském roce hostil národní finále SOČ Plzeňský kraj. Letos vítězové krajských kol zavítají do Pardubického kraje,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu Vladimír Kroc.

Letošního krajského kola 46. ročníku Středoškolské odborné činnosti se zúčastní 52 žáků s 46 odbornými pracemi. „Mezi soutěžícími jsou i medailisté z loňských celostátních a mezinárodních kol školních postupových soutěží. Jsme zvědaví, jak si povedou letos,“ dodává náměstek V. Kroc.

Soutěžní obory:
1. Matematika a statistika
2. Fyzika
3. Chemie
4. Biologie a vědy o Zemi
5. Molekulární biologie
6. Zdravotnictví
7. Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství
8. Ochrana a tvorba životního prostředí
9. Strojírenství, hutnictví a doprava
10. Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace
11. Stavebnictví, architektura a design interiérů
12. Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie
13. Ekonomika a řízení
14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času
15. Teorie kultury, umění a umělecké tvorby
16. Historie
17. Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory
18. Informatika

Výsledky krajských kol všech předmětových soutěží naleznete zde.
 


Galerie