Se sbírkou medailí se vrací krajská výprava ze zimní olympiády

obrazek
27. ledna 2023 11:22, aktualizováno 30. ledna 2023 15:51, Bc. Eva Mertlová

Ve čtvrtek 26. ledna 2023 skončily Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji. Plzeňský kraj se vrací s celkovým devátým místem a sbírkou medailí. Výprava zhruba stovky sportovců s trenéry přivezla 3 zlaté, 4 stříbrné a 3 bronzové kovy. Olympiáda byla slavnostně zakončena ceremoniálem v duchu skutečné olympiády. Mladí sportovci zažili atmosféru olympijských her, užili si olympijský dům a slavnostní medailové ceremoniály se vším, co nabízí olympiáda pro dospělé. 

Dvě zlaté medaile přivezl lyžař David Janda, třetí zlatý kov doplnila skikrosařka Rozálie Garbová. Stříbrnou medaili získal hned dvakrát snowboardista Dan Volopich, po jedné pak šachista Makar Honcharov a hokejisté. Dvě bronzové medaile získal z běžeckého lyžování zrakově postižených Kryštof Kodýdek a třetí bronzový kov doplnili v soutěži družstev šachisté. Více k letošním olympijským hrám najdete na webu ODM s kompletními výsledky i rozhovory ZDE.

Jaká byla olympiáda?

Na sportovištích i v samotných městech to žilo. "Měl jsem možnost s mnoha mladými sportovci mluvit a říkali, že si to v Královéhradeckém kraji neuvěřitelně užili. Navíc tato edice patřila k těm nejúspěšnějším i co se týká návštěvnosti sportovišť. Například na hokeji i ve Vejsplachách bylo každý den téměř tisíc návštěvníků, což je pro mladé sportovce fantastický zážitek,” komentuje pro ČOV Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru zodpovědný za ODM.Sportoviště i Olympijský dům každý den navštěvovali kromě veřejnosti rovněž školy a desítky úspěšných sportovců. Mezi nimi nechyběla ambasadorka Eva Adamczyková, biatlonista Ondřej Moravec, alpská lyžařka Martina Dubovská, snowboardista Jakub Hroneš, skikrosař Tomáš Kraus, hokejisté Václav Varaďa, Patrik Eliáš, Matouš Menšík a další.

Olympiádu dětí a mládeže si nenechaly ujít ani kamery České televize. Akci od pondělí do čtvrtka živě přenášel kanál ČT sport i platforma ČT sport+, která poskytla moderovaný proud ze sportovišť i celé přenosy vybraných závodů. Většina sportů rovněž nabídla streaming svých disciplín. Celkově bylo na olympijskytym.cz/tv odvysíláno 33 přenosů, což činí 167 hodin streamů. Diváci při jejich sledování strávili více než 6000 hodin.

Foto a text: Plzeňský kraj, ČOVGalerie