Známe regionální vítěze soutěže Firma a Živnostník roku

obrazek
07. října 2022 09:00, aktualizováno 10. října 2022 09:32, Ing. Helena Frintová

Letošní firmou roku Plzeňského kraje se stal ve čtvrtek 6. října 2022 domažlický výrobce produktů z nanovláken nanoSPACE. Živnostníkem roku 2022 je Karel Tittl, šumavský řezbář z Velhartic na Klatovsku. Tito regionální vítězové 17. ročníku soutěží IBM Firma roku a Moneta Živnostník roku budou reprezentovat Plzeňský kraj v celostátním finále 8. prosince v Praze na Žofíně.

„Uvědomujeme si, že náš region má ve vás, firmách a živnostnících ohromný potenciál. Díky vám, kteří přicházíte s inovativními řešeními a dáváte práci tady žijícím lidem, patříme k nejvýkonnějším regionům v zemi,“ řekl účastníkům soutěže hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Firma nanaSPACE přišla v roce 2016 na trh i s prvním protiroztočovým povlečením, které kombinovalo bavlněný satén s nanovlákennou membránou. Aktuálně firmu čeká expanze na zahraniční trhy. „Jsme český výrobce lůžkovin pro alergiky s nanovlákny a antivirových šátků, které byly významným faktorem boje s koronavirovou pandemií. Zároveň jsme největší on-line prodejce českých nanotechnologických produktů v ČR a kromě našich výrobků nabízíme i výrobky dalších českých nanotechnologických firem,“ přiblížil produkci firmy její spoluzakladatel Stanislav Jiřinec.

Vítězný živnostník Karel Tittl se věnuje práci se dřevem, s níž začal už v dětství. Inspiroval se tehdejším chlapeckým idolem, indiánským náčelníkem Vinnetouem, na výletech sbíral borovicovou kůru, z níž pro kamarády vyřezával talismany. Vlastní uměleckou práci se dřevem začal na soustruhu. Zpočátku vyráběl jen drobné svícny pro známé. „Po převratu v roce 1989 jsem se dostal k zaměstnání lesníka v Bavorsku, kde jsem se seznámil s místním řezbářem, od něhož jsem získal mnoho cenných dovedností a znalostí a také významnou podporu,“ řekl Tittl.

Po půl roce se začal se naplno věnovat řezbářství. Na prvních ze svých betlémů spolupracoval se zkušenějšími řezbáři z okolí. Svůj první betlém, zhotovený v roce 1991, věnoval do domova seniorů v Kůsově. Ve svém řemesle je výrazně ovlivněn lidovým uměním Šumavy. Byl mezi prvními, ne-li zcela první, kdo v oblasti jihozápadní Šumavy vzkřísil řezbářské řemeslo a stal se také inspirací pro mnohé další.

Druhé místo mezi firmami obsadily Kolowratovy sady z Přimdy na Tachovsku, které se kromě pěstování ovoce věnují také výrobě moštu, limonád a cideru, medu a medoviny. Bronz má společnost ORRO Group z Plzně, která se zabývá projekty udržitelného rozvoje, teď hlavně náhradou jednorázových pohárků, jídelního nádobí a obalů. Stříbro mezi živnostníky získala ruční producentka přírodní kosmetiky Adéla Telekiová z Plzně a třetí místo obsadil sedlář, brašnář a čalouník Jiří Kříž z Tlučné.


Galerie