Půlmaraton Plzeňského kraje startuje v sobotu ve Škodalandu

obrazek
24. dubna 2024 08:58, Bc. Eva Mertlová

Již 9. ročník rodinného závodu Půlmaraton Plzeňského kraje bude v sobotu 27. dubna hostit areál Škodaland v Plzni-Liticích. Připraveny jsou různorodé tratě pro půlmaratonce i ty, kteří chtějí běžet kratší trasu. Na své si přijdou i malí běžci. Doprovodný program v areálu i v Dobřanech nabízí zábavu pro celou rodinu. I letos Plzeňský kraj podpoří v rámci půlmaratonu dobrou věc „Voda pomáhá“. V areálu nebude ani tentokrát chybět organizace Cesta za snem, která představí prostřednictvím trenažérů, jak sportují hendikepovaní.

"Jde o tradiční akci, kterou řada běžců už zná. Přesto se snažíme každým rokem připravit nějaké novinky, aby si na trati i v areálu přišel na své opravdu každý. Letos jsme například přidali předtančení taneční školy a poprvé je součástí programu Krašovská Aktivity centrum Plzeň. Věřím, že si sobotu návštěvníci užijí, ať už jako běžci nebo fanoušci. Já se chystám na trať Krajské pětky i se synem, protože společně běžet je vždycky lepší," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Tratě nabízí řadu možností si zaběhat dle svých možností

Velmi náročná trať půlmaratonu vede z areálu Škodaland přes Litice, Šlovice, Dobřany a Lhotu zpět k vodní nádrži České údolí. Tato certifikovaná trať se stala oblíbeným závodem mnoha příznivců běhu. Pro ty, kteří nemají dost natrénováno na celou délku půlmaratonu, jsou připraveny kratší tratě - Krajská desítka, Krajská pětka, Týmový běh a DAIKIN dětské běhy. Každý běžec v cíli navíc dostane za svůj výkon originální pamětní kovovou medaili.

Dětské běhy zůstávají i letos ZDARMA. Připraveny jsou tratě od 100 do 800 metrů. Zvýšena je pro letošní rok také kapacita ve všech kategoriích z 50 na 60 dětí. Každý dětský účastník obdrží v cíli za svůj statečný výkon malou pozornost. Nejlepší z kluků a holek v každé kategorii se mohou těšit na krásné ceny od Plzeňského kraje a partnerů závodu.

Doprovodný program v areálu

I letos se mohou návštěvníci akce i běžci samotní těšit na bohatý doprovodný program s řadou novinek a také mohou podpořit dobrou věc. V areálu zahraje plzeňská kapela SEMTEX, děti se se budou moci vydovádět na obří překážkové krokodýlí dráze, chybět nebude ani vysoká horolezecká stěna, malování na obličej a nafukovací hrad. Představí se též složky Integrovaného záchranného systému.

Také letos Půlmaraton Plzeňského kraje podpoří dobrou věc. "Ve spolupráci s Diakonií Západ v rámci projektu "Voda pomáhá" přispěje Plzeňský kraj na prázdninové pobyty dětí z náhradní rodinné péče. Přispět ale může kdokoli tím, že si zakoupí lahev vody přímo na stánku Diakonie Západ," vysvětluje Rudolf Špoták.

Součástí Půlmaratonu Plzeňského kraje bude i v letošním roce nezisková organizace „Cesta za snem“. Návštěvníci budou mít příležitost si na speciálních trenažerech vyzkoušet, jak sportují hendikepovaní lidé. Cílem této akce je projit svět zdravých a hendikepovaných sportovců.
Zaměstnanci Transfuzního oddělení FN Plzeň v areálu Škodaland představí kampaň na podporu dárcovství krve - Zažij hrdost. Každý si tu bude moci nechat udělat orientační vyšetření krve a zjistit tak svou krevní skupinu. Vše zabere pouze několik málo minut. Ti, kdo vyšetření absolvují, obdrží poté buttonek (placku se špendlíkem) se zjištěnou krevní skupinou.

Novinkou tohoto ročníku je spolupráce s Krašovská Aktivity centrum Plzeň. Tato organizace si připravila pro dětské, ale i dospělé návštěvníky několik sportovních stanovišť. Děti, které si budou chtít po sportovním výkonu odpočinout, mohou využít zázemí s kreativním tvořením. Krašovská Aktivity centrum Plzeň myslí i na dospělé závodníky. Pro ně bude připraven speciální stan pro rozcvičení.

Svůj prodejní stánek bude mít na akci i spolek „Maminy s rakovinou“. Zaměřují se na pomoc onkologicky nemocným maminkám napříč všemi druhy nádorových onemocnění, včetně těch méně známých či vzácných. Navíc na maketách ňader ukáží ženám techniky samovyšetření prsu.
V Dobřanech na náměstí T. G. M. se všichni účastníci půlmaratonu mohou těšit na skvělou atmosféru. Právě v tomto místě se totiž závod láme do své poloviny. DJ Petr Berka zahraje běžcům a fanouškům ty největší hity a zároveň průběh městem bude i moderovat. Zatančí i známá taneční škola Dance Nation Plzeň.

Pozor na uzavírky

Každoročně se s půlmaratonem pojí řada uzavírek a je velmi důležité, aby návštěvníci areálu, běžci i veřejnost o těchto uzavírkách byli informováni. Více než tisícovka běžců vyrazí na trať, proto bude v čase 9:50 – 13:00 provoz na trase závodu Plzeň - Bory - Litice - Šlovice - Dobřany - Lhota - Valcha omezen. Policisté z tohoto důvodu žádají všechny řidiče, aby v případě potřeby využili náhradní objízdné trasy, respektovali pokyny policistů a dočasná dopravní omezení po celou dobu závodu. Uzavírky ovlivní také řadu spojů MHD a autobusových linek společnosti ARRIVA.

Veškeré informace k závodu i k uzavírkám najdete na webu Půlmaratonu Plzeňského kraje ZDE.