Půjdeme do základních škol s cílem oživit zájem o techniku, říká hejtman

obrazek
15. června 2022 15:14, aktualizováno 16. června 2022 15:10, Ing. Helena Frintová

Výrobu skříní klimatizací pro kolejová vozidla a autobusy z hliníkového plechu, nebo nerezu, rámy a kapotáže kompresorů z černého plechu, výrobky z ohýbaných trubek na moderních CNC strojích, to vše si dnes měli možnost prohlédnout představitelé Plzeňského kraje. Stalo se tak během jejich návštěvy firmy DIOSS Nýřany a.s., která je stoprocentně českou společností, a patří k členům Paktu zaměstnavatelů Plzeňského kraje.

I v této firmě se hejtman Rudolf Špoták spolu s náměstkem pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petrem Vankou setkali s vedením firmy a hovořili s nimi o zvládnutí znovuoživení produkce po covidové pauze i vlivu současné migrační vlny. „Naše filosofie po celou dobu je stále stejná - musíme si pomoci sami. Co si uděláš, to máš ...,“ komentoval situaci generální ředitel firmy Ladislav Kröbl s tím, že pro udržení zaměstnanců ve firmě po celou dobu nesnižovali počty zaměstnanců, ani jim nekrátili mzdy.

I v DIOSSu - stejně se jako v ostatních firmách, které v minulých dnech zástupci Plzeňského kraje navštívili, se potvrdilo, že se v tomto roce zákazníci vrací. Došlo k výraznému oživení počtu zakázek a každý zaměstnanec má pro strojírenské firmy doslova „cenu zlata“. V Nýřanech je jich 280, do optimálního stavu jich však chybí zhruba 10 procent. I tady se proto diskuse stočila na téma technického vzdělávání dětí a podporu zájmu o něj.

Hejtman Rudolf Špoták vedení společnosti seznámil se záměrem kraje zaměřit se v následujícím období na propagaci odborného vzdělávání na základní školy. „Posuneme vše o jeden stupeň směrem dolů, ze středních na základní školy. Právě tam je totiž třeba podchytit a vzbudit zájem dětí o technické obory, chceme a musíme je přitáhnout je k technice. Je to úkol nás všech: samosprávy, škol, firem i rodičů,“ konstatoval hejtman s tím, že Plzeňský kraj je krajem průmyslovým a na tom musí stavět i svoji budoucnost. Větší podpora toho, že něco umět je dobré, je pro dosažení tohoto cíle podle vedení nýřanské strojírenské firmy nezbytná. „Jít na odborné učiliště nesmí být stigmatem neúspěchu, ale zcela naopak. Kdo umí technické řemeslo, má být na sebe hrdý,“ je přesvědčen ředitel Ladislav Kröbl.