Projekt KOMPAS analyzuje trh práce i regionálně

20. října 2022 11:11, aktualizováno 16:01, Bc. Eva Mertlová

Projekt "Predikce trhu práce - KOMPAS" realizovaný v gesci MPSV se zabývá predikcí vývoje trhu práce a díky němu lze reagovat na regionální úrovni v oblasti školství, zaměstnanosti a dalších. Závěrečné konference , která se uskutečnila v souvislosti s blížícím se koncem tohoto projektu, se zúčastnil za Plzeňský kraj hejtman Rudolf Špoták.

"Predikce trhu práce je cenným zdrojem jak pro zaměstnavatele tak i pro státní správu a další instituce na to navázané. Kraj může díky takovému výstupu na regionální úrovni pak společně se zaměstnavateli, hospodářskou komorou a univerzitami pracovat například na změnách ve školství tak, abychom společně reagovali na změny na trhu práce," říká hejtman Rudolf Špoták a dodává: "Bohužel i na takovém projektu se projevily zásadní vlivy, které se za poslední roky podepsaly napříč světem. Jsou to epidemie covid-19, konflikt na Ukrajině a změny cen energií a pohonných hmot."

O projektu

„Predikce trhu práce – Kompas“ je projekt realizovaný MPSV ČR ve spolupráci s partnery, který se za-bývá tvorbou udržitelného predikčního systému predikcí trhu práce ve střednědobém horizontu. Predikce jsou vytvářeny s ohledem na odvětví, profese či obory vzdělání zaměstnaných, na národní i regionální úrovni. Predikční systém využívá monitoringu zaměstnavatelů a dalších dostupných dat a informací, které jsou získávány z dlouhodobých statistických údajů a regionálními experty systému. Vytvořené predikce jsou následně verifikovány nejen expertními pracovníky projektu, ale také spolupracující-mi odbornými organizacemi. Výstupy projektu jsou prezentovány především na webu, který tak představuje komplexní zdroj informací o trhu práce. Web najdete ZDE.