Prezident České republiky Petr Pavel navštívil sídlo Plzeňského kraje

obrazek
23. ledna 2024 11:49, aktualizováno 21:18, Ing. Helena Frintová

Cílem dvoudenní návštěvy prezidenta republiky Petra Pavla a jeho choti Evy Pavlové se v úterý 23. ledna stal Krajský úřad Plzeňského kraje, kde vzácnou návštěvu přivítal hejtman Rudolf Špoták. Krátce poté prezident debatoval se členy Rady kraje, zastupitelstva, předsedy Výborů Zastupitelstva PK a dalšími volenými zástupci o aktuálních tématech, jako je například migrace, přeshraniční spolupráce, zaměstnávání cizinců, problémy s pracovními agenturami, odliv pracovních sil do Německa, dostupnost zdravotní péče, nedostatek lékařů a pediatrů a dalšího zdravotnického personálu, problémy úhradové vyhlášky, problémy ve vzdělávání dětí a mládeže, udělování akreditací soukromým školám anebo problémy související s neexistencí zákona o cestovním ruchu.

„Mívám krajské návštěvy jako možnost dozvědět se o místních problémech od těch, kteří tu žijí a mají nejlepší přehled o tom, co se zde děje a jak s těmi problémy nakládat. Pro mě je to velice cenná a jedinečná příležitost, jak získat konkrétní údaje a podklady pro moje rozhovory s ministry a premiérem, s poslanci a vést s nimi kvalifikovanou debatu pro řešení problémů,“ řekl zastupitelům prezident Petr Pavel a dodal: „Neříkám, že mám pravomoc vyřešit veškeré problémy, ale už jen to, že mohu na problémy upozornit, mohu je opakovaně přednášet ministrům a tlačit je k tomu, aby ty problémy řešili. 

Debata se zastupiteli potvrdila, že stejně jako v ostatních krajích rezonují témata zejména o dostupnosti zdravotní péče, vzdělávání a silniční infrastruktuře.

„Bude nás však zajímat i to, jak pan prezident vidí, jako armádní expert budoucnost letiště v Líních. Zda by tam měl být civilní provoz či nikoliv? My si myslíme, že ano. Hovořili jsme i o otázkách nelegální migrace, která přes nás směřuje do Německa, což souvisí s hlídáním hranic a velkým tématem pro nás vždy bylo a je vylidňování venkova, kde my jako samospráva musíme za vlastní krajské finanční prostředky posilovat infrastrukturu v malých městech a obcích, aby nám z nich lidé neutíkali do velkých měst,“ předeslal dále hejtman Rudolf Špoták před společnou cestou na Letiště-Líně.

Během společné tiskové konference hejtman Rudolf Špoták informoval, že Plzeňský kraj hodlá ukončit práce na schvalování ZÚR č. 5, která byla projednávána v souvislosti se záměrem vlády ČR na letišti v Líních vybudovat vznik strategického podnikatelského parku 700 ha a jeho připojení na dálnici, a dále bude pokračovat na zpracování Aktualizace ZÚR č. 6, pro kterou vybere zpracovatele a kde budou zahrnuty požadavky měst a obcí, oprávněných investorů včetně Ministerstva obrany ČR.

"Dnes jsem informoval pana premiéra a příslušné ministry o tom, že Plzeňský kraj zastaví práce na změnách Zásad územního rozvoje č. 5, které se týkaly gigafactory, protože tento projekt se v našem kraji neuskuteční. Zároveň jsem projednával s panem prezidentem, že je Plzeňský kraj připraven Ministerstvu obrany a Armádě ČR poskytnout maximální součinnost k tomu, aby požadavky, jakým způsobem bude chtít využít areál Letiště Líně pro svoji činnost, byly zapracovány v rámci Zásad územního rozvoje č. 6," prohlásil hejtman Rudolf Špoták.


Během dvoudenní návštěvy Plzeňského kraje prezident zavítá na Letiště Plzeň-Líně, kde si prohlédne leteckou záchrannou službu AČR a zhlédne dynamické ukázky slaňování při záchraně lidských životů, dále se setká s představiteli města Tachov, prohlédne si královskou dědičnou štolu Prokop v Hornickém skanzenu Stříbro, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru, a ve stříbrském Městském kulturním středisku bude, po předchozím setkání a diskusi se zastupiteli města, debatovat s občany.

Druhý den si prohlédne v Domažlicích firmu Lintech spol. s r. o., která byla založena v roce 1993 za účelem vývoje v oblasti laserové technologie, automatizace, stavby jednoúčelových strojů a zakázkové výroby. Patří k zakládajícím členům Klastru mechatronika. Se studenty bude prezident debatovat při návštěvě Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Domažlice, poobědvá se starosty měst a obcí Domažlice, Klatovy, Klenčí, Poběžovice, Horšovský Týn, Sušice, Kdyně, Nýrsko, Bělá pod Radbuzou, Železná Ruda, Česká Kubice, a svoji návštěvu Plzeňského kraje ukončí na Srní. Zde se v Návštěvnickém centru NP Šumava setká s vedením národního parku a se starosty okolních obcí. Připravena je v případě dobrého počasí i společná procházka k vlčímu výběhu.

Výběr z programu návštěvy:

úterý 23. ledna

9:00 – 10:00 návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj 10:20 – 11:20 přivítání na Krajském úřadě hejtmanem Rudolfem Špotákem
jednání s představiteli kraje
13:15 – 13:30 tisková konference prezidenta Pavla a hejtmana Špotáka
13:50 – 14:50 návštěva Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR
15:30 – 17:00 diskuse s představiteli města Tachov, Zámek Tachov
17:40 – 18:30 návštěva Hornického skanzenu Stříbro
19:30 – 20:30 debata s občany, Kulturní dům Stříbro

středa 24. ledna

8:45 – 9:45 návštěva firmy Lintech, Domažlice
10:00 – 10:45 debata se studenty Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy, Domažlice (budova Erbenova 184)
11:00 – 12:30 oběd se starosty obcí, restaurace U Kulináře, Domažlice
14:10 – 15:30 setkání s vedením Národního parku Šumava a starosty okolních obcí, Návštěvnické centrum NP Šumava Srní, v případě příznivého počasí společná procházka k vlčímu výběhu
16:00 - 16:20 tiskový brífink prezidenta Pavla, Návštěvnické centrum NP Šumava Srní


Galerie