Prezident České republiky Petr Pavel je na návštěvě Plzeňského kraje

obrazek
25. března 2025 12:17, aktualizováno 27. března 2025 08:09, Ing. Helena Frintová

V Plzeňském kraji přivítal v úterý 25. března prezidenta republiky Petra Pavla a jeho choť Evu Pavlovou hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan symbolicky u gotické katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Posléze jej uvítal též primátor města Roman Zarzycký na magistrátu města Plzně, kde se prezident zúčastnil debaty s radními a městskými zastupiteli. Na terase hotelu Central Petr Pavel s chotí následně poobědvali společně s Kamalem Farhanem a členy Rady Plzeňského kraje.

„Přivítal jsem prezidenta republiky u nás v kraji. Plzeňský kraj je vždy pohostinný a má co nabídnout. Patří k hospodářsky nejsilnějším regionům v zemi – má rozvinutý průmysl, stabilní podnikatelské prostředí, kvalitní infrastrukturu, školy i výzkumné instituce. Během návštěvy chci prezidentovi představit nejen to, co se nám daří, ale také přiblížit témata, která lidé v kraji vnímají jako klíčová pro svou každodenní realitu. Věřím, že otevřený a věcný rozhovor mezi státní a krajskou úrovní má vždy smysl,“ říká k návštěvě prezidenta hejtman Kamal Farhan.

„Já vnímám návštěvy po krajích republiky jako možnost, jak se dozvědět co nejvíc detailů od těch, kteří problémům svých regionů rozumějí. Nejen proto, abych měl přehled o tom, co se na území děje, ale také abych vám mohl pomoci s problémy, se kterými si nedokážete na krajské nebo městské úrovni poradit, či s nimi přímo pomoci,“ řekl prezident Petr Pavel během setkání se zastupiteli města Plzeň s tím, že ví o problémech souvisejících s vysokým počtem cizinců žijících na území kraje, o komplikované dostupnosti zdravotních služeb v odlehlých částech regionu anebo o dopravní obslužnosti.


Během společného oběda se členy Rady Plzeňského kraje se hovořilo o zdravotnictví, životním prostředí, bezpečnosti či přeshraniční spolupráci. Prezident Petr Pavel v této souvislosti řekl, že v zahraničí slyší, že je naše zdravotnictví dobré, nicméně jeho optimalizace je nutná.

„Souhlasím, že máme špičkové zdravotnictví, jedno z nejlepších ve střední Evropě. Postupným změnám se, ale nevyhneme,“ reagoval na slova prezidenta hejtman Kamal Farhan.

S prezidentem krajští radní dále hovořili též o problematice rezidenčních míst, tj. o školících místech lékařů na akreditovaných pracovištích spolufinancovaných ze státního rozpočtu pro výuku lékařů v nedostatkových oborech.


První firmou, kterou prezident navštívil, byla Bioptická laboratoř v Plzni, během dne však zavítá i do firem Škoda JS a Doosan Škoda Power. Na Zámku Týnec u Klatov se pak setká s místními aktivními lidmi a následně po jednání s klatovským starostou Rudolfem Salvetrem bude diskutovat s občany v Městském kulturním středisku Klatovy.


Středeční program prezident zahájí setkáním se studenty Střední školy a Základní školy v Oselcích na jižním Plzeňsku, kde studují například budoucí truhláři, opraváři zemědělských strojů či umělečtí kováři a zámečníci. Poté si prohlédne centrum sociálních služeb Domov Harmonie v Mirošově na Rokycansku a poobědvá s hejtmanem a řediteli nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem. Cestu zakončí tiskovým briefingem v Mirošově.

 

Program návštěvy:

Úterý 25. 3. 2025

návštěva Bioptické laboratoře, Plzeň
* fototermín ve dvoře areálu a následná účast médií na vybraných bodech prohlídky

přijetí hejtmanem Plzeňského kraje, Plzeň
* fototermín před katedrálou sv. Bartoloměje

debata s primátorem a zastupiteli, Plzeň
* fototermín před budovou a následná účast médií na začátku debaty

oběd s hejtmanem a se členy Rady Plzeňského kraje
* bez účasti médií

návštěva ŠKODA JS a.s.
* fototermín před budovou
** účast médií na prohlídce bude upřesněna

návštěva Doosan Škoda Power s.r.o.
* fototermín před budovou
** účast médií na prohlídce bude upřesněna

setkání s místními aktivními lidmi, Zámek Týnec u Klatov
* fototermín u příjezdu a následná účast médií na začátku setkání

setkání se starostou města Klatovy
* fototermín před budovou

debata s občany, Klatovy
* účast médií po celou dobu debaty ve vyhrazené části sálu


Středa 26. 3. 2025

debata se studenty Střední školy a Základní školy, Oselce
* fototermín u příjezdu a následná účast médií na debatě

návštěva Domova Harmonie, centra sociálních služeb, Mirošov
* fototermín u příjezdu

oběd s řediteli nemocnic Plzeňského kraje
* bez účasti médií

tiskový brífink za účasti hejtmana Plzeňského kraje, Mirošov
* účast médií



Galerie