Podpora mládežnického sportu a příprava zimní olympiády

12. června 2023 13:27, aktualizováno 13:32, Ing. Helena Frintová

Zastupitelstvo Plzeňského kraje projednalo a schválilo přidělení dotací ze dvou dotačních programů věnovaných podpoře sportu. Jedná se o dotační tituly „Podpora vybudování a modernizace sportovišť v roce 2023“, do něhož alokoval z krajského rozpočtu 15 milionů korun a „Podpora vybudování a modernizace školních sportovišť v roce 2023“, kde alokoval rovněž 15 milionů korun.

„O přidělení finančních příspěvků kraje byl obrovský zájem. Je vidět, že sport se v našem kraji těší u dětí, mládeže a všech, kteří se podílí na jeho organizaci, silnému zájmu. Převis nad možností udělení dotace z titulu podpory sportovišť činil 65 milionů korun, u školních sportovišť pak 19,5 milionu,“ vyčíslil náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Upřesnil také, že nakonec v rámci dotačního titulu „Podpora vybudování a modernizace sportovišť v roce 2023“ schválila Rada kraje podporu 6 žadatelům o dotaci a dnes zastupitelé kraje rozhodli o přidělení finanční podpory pro dalších 29 žadatelů, jejichž žádosti překročily 200 000 korun.

„V rámci dotačního titulu věnovaného vybudování a modernizace školních sportovišť pak Rada kraje rozhodla udělit dotaci 11 žadatelům a zastupitelé dnes dalším čtyřem, konkrétně Statutárnímu městu Plzeň na obnovu herní plochy pro florbal (175 000), městu Bor na vybudování víceúčelového hřiště pro ZŠ Bor (2 000 000), obci Bezděkov na víceúčelové hřiště u tamní základní školy (1 500 000) a obci Hradec na sportovní hřiště u ZŠ a MŠ (2 000 000),“ upřesnil náměstek hejtmana V. Kroc s tím, že rozděleno bylo celkem 12 milionů korun. „Zbylé 3 miliony korun budou použity pro další potřeby podpory sportu na středních školách,“ dodal.

Příprava zimní olympiády

Zastupitelstvo také projednalo a schválilo důležitá rozhodnutí související s přípravou Her XII. zimní olympiády dětí a mládeže 2027. Vzalo na vědomí pořádání olympiády ve dnech 29. až 29. ledna 2027. Jeho hlavním centrem bude Železná Ruda a Špičák, kde se bude konat nejen zahájení a ukončení her, ale proběhnou zde také všechny lyžařské soutěže, kromě biatlonu. Dalšími olympijskými městy budou Domažlice, Klatovy a Sušice. Tady budou probíhat na zimních stadionech soutěže v ledním hokeji, krasobruslení a také šachy.

„Významnou součástí projektu pořádání zimní olympiády je dobudování sportovišť, modernizace a vybavení ubytování pro jejich účastníky. Budou také ubytováni v domovech mládeže našich krajských středních škol. Proto musí být tyto kapacity postupně do roku 2027 rekonstruovány a modernizovány. Chtěli bychom mít všechny tyto inovace a zázemí připraveny tak, abychom měli vše hotovo koncem roku 2026,“ zdůraznil náměstek hejtmana V. Kroc, který z titulu své gesce v Radě kraje za přípravu olympiády odpovídá.

Zastupitelé následně odsouhlasili poskytnutí investiční dotace společnosti SPORT SERVICE, spol. s r.o. se sídlem Špičák, Železná Ruda ve výši 10,5 milionu korun na vybudování rozvodů zasněžování a vybavení technikou na výrobu technického sněhu.

„Vzhledem k tomu, že má tato dotace investiční charakter, postupoval Plzeňský kraj při jejím udělování v souladu s nařízením Komise (EU) č. 651/2014 ze dne 17. června 2014 (tzv. Obecného nařízení o blokových výjimkách),“ zdůraznil náměstek hejtmana Vladimír Kroc.

„Jsme rádi, že máme na přípravu olympiády ještě tři roky a můžeme tak investice nasměrovat tam, kde přinesou užitek našim dětem i sportovcům i v dalších letech,“ uzavřel hejtman Rudolf Špoták.