Prohlubujeme spolupráci s chorvatským regionem

13. září 2022 13:41, aktualizováno 13:49, Bc. Eva Mertlová

Vztahy s chorvatským regionem Bjelovarsko-bilogorská župa chce na základě deklarace o spolupráci z roku 2011 prohloubit mimo oblasti školství, kultury a cestovního ruchu vedení Plzeňského kraje. Jeho zástupci se v rámci mezinárodního veletrhu v Bjelovaru setkali s vedením partnerské župy, primátorem Bjelovaru a také si prohlédli českou základní a mateřskou školu v oblasti, kde je soustředěna významná část české menšiny žijící v Chorvatsku.

Cílem návštěvy partnerského regionu Bjelovarsko-bilogorská župa, s nímž má Plzeňský kraj podepsanou deklaraci o vzájemné spolupráci z února 2011, bylo rozšíření již fungujících možností obou regionů. Ty dosud fungovaly v oblasti vzdělávání, cestovního ruchu a kultury. V roce 2018 pak bylo podepsáno mezi Plzeňským krajem a Svazem Čechů v Chorvatské republice Memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti kultury a školství. Svaz Čechů v Chorvatské republice významně podporuje soudržnost silné české menšiny. Pod svazem fungují České besedy napříč Chorvatskem, školy a školky a jsou také zaštiťovány desítky akcí s českou tradicí. „Soudržnost Čechů v Chorvatsku funguje opravdu perfektně. Pod svazem organizují tradiční akce, které známe z našich končin, a to dožínky, masopusty, folklórní festivaly, vypouštění Morany a mnoho dalších. Předávání tradic, které zde mezi lidmi funguje, je velmi silné. Češství stmeluje a jejich otevřenost vůči nám je velká,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Členové delegace za Plzeňský kraj, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, jeho statutární náměstek Petr Vanka a radní Libor Picka, se setkali přímo v Bjelovaru s županem Bjelovarsko-bilogorské župy Marko Marušićem, který je v čele regionu od loňského roku, přímo na županství. „Vzhledem ke změně na postech obou našich regionů považuji za nejefektivnější setkat se osobně. Spolupráce na poli školství a kultury už velmi dobře funguje, ale jsme si vědomi problematiky současného hospodářství, která nás spojuje. Zde prostor pro rozvoj spolupráce bude. Chtěli bychom navázat spolupráci firem mezi regiony a propojit hospodářskou oblast. Jsme si vědomi také tématu obnovitelných zdrojů a životního prostředí,“ uvedl Rudolf Špoták s tím, že v návaznosti na jeden z největších veletrhů v Chorvatsku přímo v Bjelovaru se otevírá také téma zemědělství a potravinářství. Slova hejtmana Plzeňského kraje potvrdil také župan Marko Marušić: „Letos je to poprvé, co se Česká republika a přímo Plzeňský kraj staly partnery mezinárodního veletrhu v Bjelovaru. Je to pro nás skvělá příležitost propojit další oblasti spolupráce, rozšířit kontakty a vzájemně si pomoci.“

Již 29. Mezinárodní Bjelovarský veletrh v Gudovci (Bjelovaru) pokrývá všechny segmenty zemědělství a problematiku obnovitelných zdrojů energie, sektor potravinářství a řemesel, díky účasti mezi vystavovateli nabízí prostor pro nové kontakty a partnerství. Trh má návštěvnost více než 25 000 návštěvníků, 400 vystavovatelů. Mezi nimi měl své místo také Plzeňský kraj, který prezentoval oblast Chodska. Návštěvníci měli možnost ochutnat chodovarské pivo a především si poslechnout folklórní soubor Mrákov, dozvědět se zajímavosti z Chodska i dalších míst kraje.

S ohledem na početnou českou menšinu, kterou unikátně zastupuje přímo v chorvatském parlamentu Vladimír Bílek, měli zástupci Plzeňského kraje také možnost prohlédnout si mateřskou školu a základní školu v Daruvaru, kde se vyučuje český jazyk a předměty v českém jazyce. „Zájem o tuto školu a školku je v současné době i mezi chorvatskými rodiči, protože propojení české a chorvatské kultury a předávání tradic a jazyka je velmi zajímavé. Mladí lidé si tak už od dětství tvoří společnou kulturu,“ říká Rudolf Špoták.

V rámci programu proběhlo také setkání s velvyslancem České republiky v Záhřebu Milanem Hovorkou s chotí. Společně s županem partnerského regionu pozval pak hejtman Plzeňského kraje zástupce velvyslanectví, župy i Svazu Čechů v Chorvatsku na podzimní návštěvu Plzeňského kraje. „Rádi bychom představili partnerům Plzeňský kraj jako místo, odkud se z centra vědy, kultury i vzdělání za pár minut dostanete třeba na farmy a do přírody,“ doplnil Špoták.