Plzeňský kraj podpořil Expedici osmnáctka

16. srpna 2022 13:03, aktualizováno 18. srpna 2022 11:32, Bc. Eva Mertlová

Mezinárodní česko-slovenská expedice, která pod symbolickým názvem Expedice osmnáctka připomíná silnici č. 18 spojující desítky let západní část tehdejšího Československa s východní části republiky. Silnice zanikla společně s tehdejším Československem ke konci roku 1992. Expedice tvořená pěticí automobilových veteránů vyrazila v pondělí 15. srpna 2022 z plzeňského náměstí. Cílem cesty jsou slovenské Michalovce, obec na konci "osmnáctky". Jedním z hlavních partnerů se stal také Plzeňský kraj.

"Právě taková expedice napříč oběma, nyní již samostatnými republikami, je ideální příležitostí, jak propagovat Plzeňský kraj. Proto jsme se rozhodli akci podpořit. A já osobně se i velmi těším na setkání přímo v Michalovcích, kde se ve středu 17. srpna, a to symbolicky v 17 hodin, setkám s tamějším primátorem," říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka, který zároveň nad expedicí převzal záštitu a byl i u odstartování celé expedice v Tachově v neděli 14. 8. 2022.

Na trasu, která je dlouhá zhruba 850 km, vyrazily posádky z Plzně, další zastávka pak byla v Mirošově. Následovala města Rožmitál pod Třemšínem a Nové Město na Moravě. V úterý 16. srpna pak Liptovský Mikuláš a poslední den expedice cílová stanice - Michalovce, město asi 30 km od slovenských hranic.

O silnici č. 18

Podle starých automap a autoatlasů – např. Autoatlasu ČSSR z roku 1970 silnice pod tímto číslem začínala v Příbrami a končila až téměř na hranicích se Sovětským svazem v okresním městě Michalovce (cca 30 km od hranice). Takto byla vedena až do roku 1993. Na pozdějších mapách je její začátek u kruhového objezdu v Rožmitále pod Třemšínem na silnici č. 19 z Plzně do Milevska a končí ve Voticích na trase Praha – Tábor – České Budějovice. Další její trasa na území ČR je už přeznačena na silnice nižší třídy a tedy své označení 18 ztrácí. Na Slovensku existuje pod číslem 18 doposud, a to ve stejné trase jako vedla v době společného státu.

Těsně po II. světové válce začínala silnice č. 18 dokonce přímo v Plzeňském kraji, a sice v Rokycanech. Odsud vedla přes Mirošov kolem Padrťských rybníků, Skořice a Věšín do Rožmitálu pod Třemšínem a dále na Příbram. Po rozšíření vojenského výcvikového prostoru Brdy počátkem 50. let se však stalo toto území neprůjezdným a začátek silnice 18 byl posunut do středočeské Příbrami.

Zastávka expedice v Mirošově v pondělí 15. srpna, foto: obec Mirošov