Plzeňská katedrála se opět otevřela veřejnosti

obrazek
03. června 2021 09:05, aktualizováno 04. června 2021 09:30, Mgr. René Zeithaml

Slavnostní koncert Plzeňské filharmonie a modlitba k Panně Marii z úst biskupa Tomáše Holuba znovuotevřely 2. června 2021 plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje, která patří mezi nejvýznamnější dominanty Plzně a jejího okolí.

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci církve a veřejného života. Za Plzeňský kraj to byla hejtmanka Ilona Mauritzová a její náměstci Pavel Čížek, Rudolf Špoták, Marek Ženíšek a radní Marcela Krejsová.

Tato rekonstrukce katedrály byla největší za posledních 100 let. Během 3 let bylo uvnitř rekonstruováno kompletně všechno. Kromě zdí se restaurovaly také sloupy, klenby, malby, sochy, obrazy a oltáře. Lavice z roku 1690 jsou teď elektricky vytápěné. Největším pokladem chrámu je Plzeňská madona, kterou nejspíše vyrobil sám Petr Parléř ve svatovítské huti v Praze před rokem 1384.

Projekt je financován z dotace Evropské unie IROP (výše dotace 95% ). Celkové náklady jsou vyčísleny na 103 miliony korun. Mezi významné finanční podporovatele projektu patří Plzeňský kraj, město Plzeň a Plzeňský Prazdroj. Na opravu mohl přispět kdokoliv.


Galerie