Plzeň zintenzivňuje podporu rozvoje talentů a podnikání

obrazek
03. června 2022 01:51, Bc. Patrik Pátek

PINE, neboli Plzeňský Inovační Ekosystém, tak se jmenuje nový nástroj na podporu technické komunity a inovativních podnikatelů v regionu, který spouští město Plzeň. Západočeská metropole realizuje tento unikátní ekosystém spolu s dalšími partnery, přičemž jeho součástí jsou desítky zajímavých a leckdy i jedinečných projektů v rámci celé České republiky. Cílem PINE je posílit pozici Plzně jako města vědy, vývoje a výzkumu a udržet zde talentované jedince s technickým nadáním a podnikatele tak, aby neodcházeli za příležitostmi do větších měst.

„Uvědomujeme si, že není jednoduché konkurovat například hlavnímu městu, které nabízí řadu možností, proto dlouhodobě věnujeme mnoho energie, abychom vytvořili prostředí, v němž se mohou zdolávat výzvy a plnit sny. Naší výhodou je právě ona celistvost, fakt, že jsme vytvořili pomyslný kruh projektů a aktivit, který začíná už u dětí v předškolním věku a v podstatě nemá hranice. Dokážeme nabídnout atraktivní příležitosti pro rozvoj talentů a podpory inovativního podnikání pro kohokoliv, kdo má chuť na sobě pracovat, zároveň si zakládáme si na osobním přístupu k členům komunity,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Plzeň je centrem dění celého regionu. Díky své poloze je dobře dostupná, a proto dává smysl koncentrovat aktéry zapojené do ekosystému primárně v západočeské metropoli. Služby jsou ale k dispozici talentům i podnikatelům z celých západních Čech. Ekosystém PINE stojí na čtyřech pilířích – polytechnické a přírodovědné vzdělávání, inspirace k podnikání, inkubace a akcelerace.

„Mohlo by to vypadat třeba následovně – školák objeví lásku k technice na některém z kroužků v Centru robotiky. Ve chvíli, kdy nastupuje na střední školu, logicky potřebuje větší výzvu než dětský zájmový kroužek, proto se může plynule přesunout do SIT Portu, kde organizujeme řadu akcí typu hackathon, startup weekend, máme vybavené dílny a umíme podat pomocnou ruku v začátcích podnikání. Když překročí začínající podnikatel startovní čáru, je tady BIC Port, kde čekají projekty, díky kterým jeho firma může vyrůst, například inkubační program. A v poslední fázi si jej převezmou odborníci z BIC Plzeň, ti pomáhají už fungujícím společnostem zvýšit konkurenceschopnost, využít dotace nebo je dostat na zahraniční trh. A toto je jen jedna z linek, kterou se může člověk v ekosystému PINE vydat, je jich opravdu mnoho,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Ekosystém PINE je výjimečný také počtem zapojených partnerů, na jeho realizaci se podílí například Plzeňský kraj. „Plzeňský kraj již několik let systematicky pracuje na posílení vnímání regionu jako místa kvalitního vzdělávání, špičkového výzkumu a inovativních řešení. Máme zpracovanou regionální inovační strategii a snažíme se posilovat prostředí a komunikaci mezi aktéry inovačního ekosystému. Důležitým partnerem je pro nás město Plzeň s jeho inovační infrastrukturou. Proto spojení sil zde určitě dává smysl, v podstatě je jedno, jestli dítě zahoří pro techniku v Centru robotiky nebo v Techmania Science Center, zda využije inovativní podnikatel pomoc u města, nebo kraje. Hlavní je, aby lidé věděli o všem, co náš region, potažmo krajská metropole nabízí, kolik je zde zajímavých možností. Rádi bychom v budoucnu společně rozvíjeli již fungující projekty. Například nyní jsme nově deklarovali spolupráci s BIC Portem na inkubačním programu tak, aby jej mohlo využít více firem,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Cíle ekosystému PINE jsou jasné, pokud se podaří zde mít perspektivní technickou komunitu, budou na západ Čech mířit inovační firmy, které potřebují vzdělané zaměstnance v technologiích a vytvoří nová pracovní místa se skvělými podmínkami. Ta vzniknou i díky startupům, které dozrají ve fungující firmy. Je to běh na dlouhou trať, ale jsme přesvědčeni, že tomuto propracovanému ekosystému se Plzeň stane prestižním podnikatelským centrem znalostní ekonomiky,“ uzavřel Vlastimil Gola, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Ekosystém PINE byl představen na festivalu Inovujeme Plzeň. Festival pro inovátory probíhá od 2. 6. do 4. 6. v areálu SIT Port v Cukrovarské ulici. Více o ekosystému PINE je k dispozici na webových stránkách www.pine.cz.
 


Galerie