Pět osob obdrželo Cenu hejtmanky Plzeňského kraje za záchranu života 2020

obrazek
16. září 2021 11:20, aktualizováno 12. října 2021 07:55, Mgr. René Zeithaml

V Kalikovském mlýně v Plzni ve středu 15. září 2021 předala hejtmanka Ilona Mauritzová Cenu hejtmanky Plzeňského kraje za záchranu života 2020 pěti osobám, které nominovala veřejnost za to, že neváhaly poskytnout první pomoc a přivolat záchranku a tím přispěly k záchraně lidského života.

Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života za rok 2020 obdrželo celkem 5 osob. Z rukou hejtmanky převzaly pamětní medaili speciálně vyrobenou pro tuto příležitost. Dále pak pamětní list a šek na 10 000 Kč.

Život každého z nás se může úplně otočit během jedné jediné vteřiny. Často se tak navíc stane ve chvílích, kdy si to nejméně připouštíme a necítíme žádné obavy, anebo strach. Takové události přicházejí často bez varování. Ve stejné chvíli, v té stejné vteřině a při té stejné události se často odehrává i jiný příběh. Příběh odvahy, rozhodnosti a statečnosti. Příběh těch, kteří dokázali v situacích, které pro jedny znamenaly ohrožení na životě, svojí odvahou a rozhodností jejich životy, bez sebemenšího zaváhání, zachránit. Ze srdce těmto lidem za jejich odvahu a statečnost děkuji,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

manželé Bouzkovi
Ocenění vytáhli topící se ženu z Boleveckého rybníka, začali s resuscitací a zavolali záchranku. Manžel zachráněné ženy po zachráncích dlouho pátral, pomohl mu je najít až starosta ÚMO3 Plzeň David Procházka.

Pavel Sirový
Oceněný poskytl masáž srdce a zavolal záchranku sousedovi, u něhož byl na návštěvě, a který zkolaboval.

Petra Fairová, Jiří Šelmát
Ocenění, kteří byli svědky nehody, poskytli první pomoc řidiči, který měl srdeční kolaps a narazil do domu. Řidiče vyprostili z auta, poskytli mu masáž srdce, umělé dýchání a zavolali záchranku.

V pondělí 11. října 2011 pak převzal medaili, šek v hodnotě 10 tisíc korun a pamětní list ještě Jan Zita, který se slavnostního předání nemohl zúčastnit. Oceněný poskytl masáž srdce při náhlém srdečním kolapsu souseda a s manželkou přivolali první pomoc.Galerie