Oceněné výrobky "Regionální potravinou Plzeňského kraje 2022"

obrazek
26. května 2022 16:02, Mgr. René Zeithaml

V Plzeňském kraji se sešla hodnotitelská komise, aby vybrala potraviny, které se po dobu čtyř let mohou pyšnit titulem Regionální potravina Plzeňského kraje. Mezi 119 přihlášenými výrobky v nominaci na ocenění uspěly Aroniový elixír od Petry Kratejlové či Cibuláda od Jitky Červenkové. Slavnostní předání ocenění se uskuteční na Dožínkách Plzeňského kraje v Chanovicích.


Hodnotitelská komise navrhla udělit značku Regionální potravina Plzeňského kraje pro rok 2022 těmto výrobkům:

Kategorie:Výrobek a výrobce:
Masné výrobky tepelně opracované
JALAPEŇOS KLOBÁSA S ČEDAREM
AB BOR
Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy
PEČENÝ VEPŘOVÝ BOK S CIBULÍ
JOSEF VANICKÝ
Sýry včetně tvarohu
JAROVSKÝ ČERSTVÝ SÝR PŘÍRODNÍ
JINDŘIŠKA JANDEČKOVÁ
Mléčné výrobky ostatní
JOGURT JEČMÍNEK
VÁCLAV DUB
Pekařské výrobky včetně těstovin
CHLÉB STAROČESKÝ KVASOVÝ
PEKAŘSTVÍ MALINOVÁ
Cukrářské výrobky včetně cukrovinek
ŘEZ S LANÝŽOVOU NÁPLNÍ
STŘEDNÍ ŠKOLA ZEMĚDĚLSKÁ A POTRAVINÁŘSKÁ, KLATOVY
Alkoholické a nealkoholické nápoje
ARONIOVÝ ELIXÍR ZE ŠUMAVY ALK. 7 % OBJ.
PETRA KRATEJLOVÁ
Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě
CIBULÁDA
JITKA ČERVENKOVÁ
Ostatní
SIVEN UZENÝ S HLAVOU
ZPRACOVNA RYB KLATOVY


Vzhledem k vysoké kvalitě soutěžních výrobků, byly na základě návrhu hodnotitelské komise, vyjma oficiálního ocenění „Regionální potravina Plzeňského kraje“, dodatečně oceněny následující výrobky:

Kategorie:Výrobek a výrobce:
Cena hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka
NEBÍLOVSKÝ MOŠT – JABLKO, LIMETA
LUKRENA A.S.
Cena náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petra Vanky
BAREVNÁ PAŠTIKA
JAROSLAV PROCHÁZKA
Cena prezidentky Potravinářské komory České republiky Dany Večeřové
VEJCE ZE ŠUMAVY
VEJCE ZE ŠUMAVY S.R.O.
Cena Úhlava, o. p. s.
MEDVÍDEK
FARMA U FRANTIŠKY S.R.O.
Cena MAS Pošumaví, z. s.
ŠUMAVSKÉ JEČNÉ KROUPY ZABIJAČKOVÉ
MLÝN A KRUPÁRNA MRSKOŠ, S.R.O.


Ocenění Regionální potravina vnímáme jako záruku kvality vítězných výrobků. Regionální potravina podporuje malovýrobce a rukodělné podniky, kterým otevírá nové možnosti. Díky ocenění jsme měli mimo jiné možnost prezentovat naše piva na tuzemských i zahraničních veletrzích,“ zmínil Michael Beneš z Pivovaru Bizon, oceněný Regionální potravinou v roce 2020.

V Hodnotitelské komisi zasedli jako obvykle zástupci Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Potravinářské komory a Krajského úřadu Plzeňského kraje. Komisí navržené výrobky získají na základě ocenění potvrzeného ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou označení Regionální potravina. Ocenění si producenti převezmou na slavnostním vyhlášení v rámci Dožínek Plzeňského kraje v Chanovicích 27. srpna 2022.

Jsme velmi rádi, že i letos byl mezi výrobci značný zájem soutěžit o prestižní ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje. Největší zastoupení měla kategorie Alkoholické a nealkoholické nápoje. Celkem se do soutěže přihlásilo 119 výrobků od 28 výrobců. Mezi nominovanými máme i dva výrobce, kteří letos soutěžili vůbec poprvé,“ konstatovala koordinátorka Regionální potraviny Plzeňského kraje Helena Hnojská ze společnosti Úhlava, o.p.s.

Soutěž probíhá opět ve všech krajích České republiky s výjimkou Prahy. Značku Regionální potravina můžou získat producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku po dobu čtyř let.

Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. V současné době je oceněno 415 produktů od 318 výrobců. Podrobnosti o soutěži jsou dostupné na webových stránkách regionalnipotravina.cz.

Slavnostní předávání ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje a dodatečných ocenění se uskuteční 27. srpna 2022 na Dožínkách Plzeňského kraje v Chanovicích.


Galerie