Na Špičáku se chystají na zimní sezónu

obrazek
16. listopadu 2022 13:13, aktualizováno 13:14, Bc. Patrik Pátek

Největší horské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se chystá na nastávající zimní sezónu. Do příprav už investovalo více než 45 milionů korun. Spolu s přípravami ale vyvstala řada otázek, jak lyžařům podmínky co nejvíce zpříjemnit, a tím je na horách udržet. Plzeňský kraj proto hodlá jednat nejen nad jednotnou propagací zimních středisek, ale zejména nad zavedením jednotného společenského skipasu.

„Nápad jednotného skipasu přišel v okamžiku, kdy mne zástupci skiareálu Špičák požádali o to, abych se jako radní Plzeňského kraje dostavil na jejich tiskovou konferenci. Bylo by ale špatně, pokud bych měl jakkoli propagovat pouze jeden areál, a tak jsem přišel s tím, že bylo by dobré, kdyby se celé Železnorudské údolí plus Kašperské hory a potencionálně i Hartmanice k tomu nápadu připojily a společně jsme vytvořili jeden skipas. Návštěvník by si tak z pohodlí domova nebo od ubytovatele zakoupil jediný skipas tak, jako je to běžné v jiných lyžařských střediscích nejen v České republice, ale i v Evropě a mohl tak navštívit jakýkoli vlek v této lokalitě,“ sdělil radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka. Jeho nápad zástupci areálu na Špičáku přivítali, a proto bude dále probíhat jednání s dalšími středisky. „Věřím, že do Vánoc vyhovíme prosbě pro setkání s ostatními areály, kde bychom si řekli za jakých podmínek a jak je možné je vzájemně propojit. Ve společném jednání je síla. Celkově to musí být přínosné pro všechny strany, protože jinak by to ve světě a ve velkých lyžařských střediscích přece nedělali,“ podotkl Picka, když současně dodal: „Mojí velkou ambicí je, aby se jednotný skipas podařilo připravit na příští rok.“

Samotná střediska se už na novou sezónu připravují. Největší investicí na Špičáku aktuálně připadá na stavbu víceúčelové budovy, kde se lyžaři hned se startem zimy dočkají otevření nové půjčovny veškerého lyžařského vybavení, servisu lyží, nadstandardně vybavené úschovny a moderní zázemí tu má i lyžařská škola. Okolo tří milionů korun pak směřovalo do běžné údržby jako například na plánovanou generální opravu převodovky lanovky, do servisu dalších vleků a jiného strojního vybavení včetně zasněžování. „Zázemí v nové budově nám hrozně moc pomůže zvýšit komfort pro lyžaře, předchozí prostory byly nevyhovující. Třeba lyžařská škola má konečně skvělých 120 m2 plochy (předtím to byly 4 m2) s dětským koutkem, prostory pro odpočinek dětí a instruktorů, posedí si tu v klidu u kávy i rodiče,“ říká ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Kromě půjčovny bude další novou chloubou areálu úschovna s možnostmi nechat si zde vše od batohu, bot, helem, oblečení až po klidně dva páry lyží. Skladovací boxy jsou vytápěné a mají i USB porty pro nabíjení mobilů.

„S nadsázkou říkám, že v tomto u nás končí „doba kamenná“. Už nebude potřeba schovávat batohy a boty pod přístřešky nebo zahrabávat lyže v lese do sněhu. Největší skříně pojmou kompletní lyžařské vybavení dvou lidí včetně lyží,“ popisuje Kasík novou službu, která je zpoplatněná 100-150 korunami (podle velikosti úschovných boxů) za den.

Ve středisku se v zimě neotevře nová restaurace. „Po dohodě s dodavatelem stavby, LS stavby, s.r.o. Nýrsko se turisté konečně dočkají v rámci letní sezony 2023. V zimě bude celé gastro ještě fungovat ve starých prostorách chat Hanička, Blaženka, a ve všech areálových kioscích,“ konstatoval Kasík. Za tímto zpožděním stojí především nedostatek stavebních materiálů na trhu A taky letní a podzimní deštivé počasí. Nadměrná vlhkost neumožňuje, po dodatečně provedené změně projektu, obložení stěn dřevem (původně mělo jít o běžné štukové omítky), protože by se zkroutilo a popraskalo. Celá stavba víceúčelové budovy za 86 milionů korun (i s vybavením, za 74 milionů Kč pak bez něj) včetně 8 bytů bude také kompletně dokončena v roce 2023.

Ceny skipasů – reakce na růst všech nákladů, nejen energií

Stejně jako prakticky všechna střediska v Česku byl Ski&Bike Špičák nucen promítnout do letošních cen skipasů rostoucí náklady prakticky všeho sortimentu a služeb, které pro svůj provoz nutně potřebuje. „V průměru jsme zdražili s výjimkou skipasů pro školní lyžařské kurzy skipasy o necelých 19 procent. Celodenní skipas pro dospělého tak bude letos stát 890 korun (loni 750), ale cenově kompenzujeme dalších 5 procent při nákupu přes náš e-shop, kdy tento skipas vyjde na 846 korun,“ uvádí k cenám Kasík. Dětský celodenní skipas vyjde v e-shopu na 608 Kč/640 Kč u kasy, rodinný (dva dospělí a neomezený počet vlastních dětí) na 2047 Kč/a u kas 2155 Kč. Kompletní aktuální ceník je na webu spicak.cz

Areál chce letos návštěvníky naučit více využívat právě svůj e-shop a to nejen při nákupu skipasů, ale i dalšího vybavení z půjčovny nebo objednání služeb lyžařské školy. Všechny tyto nákupy zvýhodňuje 5 procenty a lidé ušetří i čas. Ještě výraznější cenové úlevy se dají získat při nákupech celoročních skipasů při online prodeji. Vstupní sleva v prvním roce nákupu je tradičních 5 %, v druhém 11 %, třetí rok 15%, čtvrtý 18% a po pěti letech už 20 procentní. Šumavský Špičák jinak patří už léta mezi cenově nejpřijatelnější TOP lyžařské areály v ČR.

Vyšší ceny skipasů odráží skokový nárůst všech vstupních nákladů, u některých položek až o 40 a více procent. „Nejde jen o energie, kde nám např. plyn, kterým vytápíme všechny objekty v areálu včetně nové budovy, podražil šestinásobně a z půlmilionové faktury je třímilionová. Za všechno platíme x-násobky loňských cen od náhradních dílů, pohonných hmot (meziročně o více než 100 %), oblečení personálu, až po nutné servisy/opravy lanovky, vleků či zasněžovacího systému,“ vysvětluje Kasík.

Skibus & parkoviště & společný skipas
Ski&Bike Špičák je jednou z hlavních zastávek místního skibusu, který provozuje město Železná Ruda a středisko je jedním z hlavních donátorů jeho provozu. Lyžaři mohou nadále v oblasti využívat společný skipas s železnorudskými středisky Nad Nádražím a Belveder.

Hlavní parkoviště zdarma hned u sjezdovek. Vlaková zastávka na trase Praha – Plzeň – Špičák pouhých 300 metrů od nástupu na lanovku (slevy na skipasy po předložení vlakové jízdenky). Přejezd do areálu se společným skipasem (Nad Nádražím - Belveder) mimo skibus možný také vlakem.