Možnosti ochutnávek toho „nej“ z Plzeňského kraje

21. července 2022 09:11, aktualizováno 27. července 2022 12:40, Mgr. René Zeithaml

Milovníci dobrého jídla a pití mohou i letos ochutnat oceněné potraviny značkou Regionální potravina Plzeňského kraje 2022. Na 12 akcích v kraji je možné výrobky nejen ochutnat, ale poznat také jejich příběhy, kdo a jak je vyrábí, případně výrobky i zakoupit. Značka „Regionální potravina“ je zárukou kvality a garancí původu v našem kraji.

Na návštěvu se kromě Plzeňského kraje těší Úhlava, o.p.s., koordinátor soutěže v Plzeňském kraji, a Místní akční skupina Pošumaví, z.s.

Podrobný přehled všech držitelů značky Regionální potravina Plzeňského kraje a podrobné informace o soutěži najdete ZDE.

Přehled ochutnávek oceněných potravin značkou Regionální potravina Plzeňského kraje v roce 2022

23. 7. 2022, 9:00–17:00 hodin, Ovčácké slavnosti, farní zahrada u kostela sv. Jakuba, Nepomuk
Chovatelská výstava ovcí a koz. Součástí akce jsou také ukázky pasení ovcí pomocí pasteveckých psů, ukázky zpracování vlny nebo závody střihačů ovcí. Tradičně bude možno ochutnat výrobky ze skopového masa či mléka a také oceněné potraviny značkou Regionální potravina Plzeňského kraje.

23. 7. 2022, 13:00–18:00 hodin, Borůvkové odpoledne, Sady Nebílovy
Borůvková sobota v nebílovských sadech se spoustou čerstvých borůvek a dalších (nejen) borůvkových specialit doplněná o zábavné aktivity pro celou rodinu (jízda traktorem, dojící trenažér...) a kvalitní regionální gastronomii.

27. 8. 2022, 10:00–16:00 hodin, Dožínky Plzeňského kraje, areál zámku a skanzenu, Chanovice
Dožínková slavnost spojená s vyhlášením vítězů soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje (od 13:00 hodin). Vše doplněno farmářským trhem, bohatým kulturním programem a ukázkami řemesel. Nebude chybět ani tradiční dožínkový průvod, krojovaní zpěváci a muzikanti, koňské povozy, ženci a děvečky nesoucí dožínkový věnec.

15. a 16. 9. 2022, 10:00–18:00 hodin, ITEP - veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje, hala TJ Lokomotiva, Plzeň
Jeden z největších mezinárodních veletrhů cestovního ruchu v ČR. Těšit se můžete na kompletní turistickou nabídku, tipů na dovolenou, ukázky tradičních řemesel, mapy, brožury a také na ochutnávky regionální, české a zahraniční kuchyně.

24. 9. 2022, 9:00–17:00 hodin, Festival zelí, Zelárna Lobkowicz, Křimice
Akce pořádaná několikanásobným vítězem soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje – Zelárnou Lobkowicz. Během festivalu se dozvíte, jak si připravit doma kvalitní kysané zelí a jak s ním nakládat v kuchyni. Dále bude připraveno skvělé podzimní zelné menu vč. ochutnávek místních výrobků. Nebude chybět ani šlapání zelí v kádích a pro děti řada zelných soutěží.

25. 9. 2022, 11:00 – 18:00 hodin, Slavnosti jablek, Sady Nebílovy
Třináctý ročník akce pořádané akciovou společností Lukrena (několikanásobný vítěz soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje) a jejích partnerů. Na návštěvníky čeká farmářský trh, bohaté občerstvení, ochutnávky regionálních potravin, ale také projížďky na koni, živá zvířata, naučná stezka či soutěž o nejlepší štrůdl.

1. 10. 2022, 10:00–17:00 hodin, Slavnosti jablek, Konstantinolázeňsko
Jubilejní 20. ročník jablečných slavností s farmářským trhem, moštováním, bohatým kulturním programem. Možnost ochutnávek nejen jablečných dobrot všeho druhu, ale i těch oceněných značkou Regionální potravina Plzeňského kraje (přesné místo konání bude upřesněno).

1. 10. 2022, 10:00–17:00 hodin, Den místní potraviny, Skanzen Chanovice
Již 15. ročník akce zaměřený na představení regionálních výrobců potravin. To vše doplněné pestrým programem, hudbou a ukázkami tradičních řemesel. Možnost návštěvy místního skanzenu.

2. 10. 2022, 10:00–16:30 hodin, Medový jarmark, Plzeň Koterov
Osmý ročník akce, jejíž součástí je vedle prodeje medových produktů a potřeb pro včelaře bohatý kulturní program s hudebními vystoupeními, kuchařskou show, přednáškami a zábavou pro děti.

9. 10. 2022, 9:00–16:00 hodin, Oslavy 150. let založení SŠZP Klatovy, areál Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy
Oslavy 150. výročí založení školy (několikanásobný držitel značky Regionální potravina Plzeňského kraje) spojené s farmářským trhem a prohlídkou celého areálu SŠZP.

15. 10. 2022, 8:00–12:00 hodin, Havelský jarmark, Horažďovice
Řemeslný jarmark, jehož součástí je kulturní doprovodný program. Možnost nákupu jak řemeslných výrobků, tak i potravin od místních farmářů.

22. 10. 2022, 8:00–13:00 hodin, Zabijačkové hody, Klatovy
Tradiční zabijačkové hody s prodejem zabijačkových specialit. To vše doplněné farmářským trhem, aktivitami pro děti a ochutnávkami regionálních potravin.

Změna termínů a akcí se může změnit. Aktuální informace najdete na www.uhlava.cz nebo facebooku Regionální potravina Plzeňského kraje.