Zapojte se do Dnů dobrovolnictví

obrazek
19. dubna 2023 17:32, aktualizováno 20. dubna 2023 09:02, Bc. Patrik Pátek

Dny dobrovolnictví 2023, které proběhnou 26. - 29. dubna v Plzeňském kraji a dalších pěti krajích po celé České republice, chtějí upozornit na hodnotu a přínos dobrovolnické činnosti, na nutnost dobrovolnické podpory ohrožených či znevýhodněných osob a skupin. V neposlední řadě je jejich cílem motivovat další „srdcaře pro dobrovolničení“. Záštitu nad letošním ročníkem převzali hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Dny dobrovolnictví jsou tradiční kampaní, jejímž cílem je upozornit na práci tisíců dobrovolníků, kteří bez nároku na jakékoli ocenění věnují svůj čas, energii a pozornost někomu, kdo se v té samé chvíli nachází v situaci, kdy jen doprovod na úřad, hodina tlumočení, nebo společného učení znamená obrovskou podporu a pomoc,“ vysvětluje Vlastimila Faiferlíková, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra TOTEM, které je spoluorganizátorem kampaně za Plzeňský kraj.

„Pro někoho je dobrovolnictví jen slovo nebo jakási volnočasová činnost. Pro jiného je dobrovolnictví světlem v jinak šedivém životě, který mnohdy vypadá beznadějně. Můj obdiv a především velký dík si zaslouží všichni, kteří jakoukoli dobrovolnou pomoc, činnost dělají. Když na vlastní oči vidíte vlnu pomoci, která se objevila po tornádu na Moravě nebo při vzniku konfliktu na Ukrajině, vnímáte svět lépe a pozitivněji. V začátcích přílivu uprchlíků z Ukrajiny jsem byl denně v krajském centru pomoci a překvapila mě tehdy obrovská energie a síla pomoci jednotlivých lidí, kteří tlumočili, nosili jídlo a deky těm, kteří pomoc potřebovali. To jsou okamžiky, kdy nás situace spojuje a to je dobrovolnictví,“ říká hejtman Rudolf Špoták.

„Pomoc, která je dobrovolná, je často ta nejcennější, protože vychází skutečně od srdce. Všem, kteří takto pomáhají, ať už jsou to organizace nebo jednotlivci, patří velké poděkování a poklona,“ říká primátor Roman Zarzycký.


Zapojte se! I hodina se počítá…
Do nabídky akcí letošního ročníku se mohou zapojit nejrůznější organizace, spolky, neformální skupiny i fyzické osoby. Ti všichni mají možnost přihlásit se ke kampani a zorganizovat, nebo se jako dobrovolník přidat k DOBROakci, a pozvat své kamarády, známé, blízké i cizí a přispět tak k dobré věci. Jedním z takových uskupení, které se do akce zapojilo v minulém roce, se stala parta mladých lidí, kteří si říkají Trash HERO a zasazují se dobrovolně o úklid veřejných prostor.

„Máte nápad, chuť a energii vymyslet DOBROakci ve vaší vsi, městysi či městě? Ozvěte se nám, bude nám ctí Vás do Dobrovolnických dnů 2023 zapojit,“ láká lidi se zájmem o staré nebo naopak malé, znevýhodněné i stejně nadšené spoluobčany, přírodu, společný život, kulturu i sport Vlastimila Faiferlíková a dodává: „Dobrovolnictví je nejen péče o znevýhodněné lidi, ale také třeba výcvik malých dětí vodními záchranáři na Hracholuskách, nebo dobrovolnými hasiči v desítkách obcí v našem kraji, jde o činnost ve vochovském centru Vochomůrky, stejně jako čtení pohádek babičkami a dědečky ve školkách či organizace sportovního utkání ve vaší obci.“

Dobrovolnictví získalo další rozměr v posledních málo letech – s tornádem na Moravě i s dalšími meteorologickými anomáliemi, kdy dobrovolníci jeli i stovky kilometrů, aby pomohli postiženým nebo jako studenti z Rokycanského gymnázia vysázeli nové stromy; Dobrovolnictví pomáhá se zvládáním vojenské agrese na Ukrajině, když se tisíce dobrovolníků zapojili do přijímání běženců, jejich ubytovávání a dalších činností spojených s jejich setrváním u nás; i v mnoha dalších, mediálně výrazných situacích.

Dobrovolnictví je však přítomno i ve zcela běžném životě, který není mediálně pokrytý – mladá paní organizuje cvičení jógy pro seniory, jiný mladý člověk chodí nakupovat seniorní sousedce a venčí jí psa, někdo jiný chodí číst klientům do hospice a parta mladých maminek zorganizuje úklid stezky pro pěší v okolí obce… to vše - a mnohem více - je dobrovolnictví v té nejčistší podobě.

Dny dobrovolnictví 2023 v Plzeňském kraji uvítají další spoluorganizátory DOBROvolných společenských, kulturních i sportovních aktivit, nabídnou jim spolupropagaci i další podporu. Zájemci, nechť se obrátí na: faiferlikova@totemplzen.cz

Další informace najdete na Dny dobrovolnictví 2023