Krizový štáb: Situace v kraji se lepší. Na místě je ale stále opatrnost

obrazek
04. května 2020 17:37, Bc. Eva Mertlová

V pondělí 4. května 2020 potřetí za dobu nouzového stavu zasedl Krizový štáb Plzeňského kraje. Cílem bylo zejména zhodnotit situaci a shrnout činnosti kraje a dalších zainteresovaných složek.

"Situace v našem kraji v souvislosti s onemocněním COVID-19 se zlepšila. Klesající počty nakažených naznačují, že jsme postupovali dobře, každý den jsme v rámci pracovní skupiny jednali s představiteli nemocnic, KHS a záchranky, a nastalou situaci jsme se snažili řešit. Podle možností a potřeby jsme rozdělovali osobní ochranné prostředky a zavedli režimová opatření. Nechci být přehnaně optimistický, ale domnívám se, že jsme situaci zvládli. Nicméně opatrnost je stále na místě a ani po rozvolnění opatření bychom neměli riziko nákazy podceňovat,“ shrnul situaci hejtman Josef Bernard v úvodu jednání Krizového štábu PK. Dodal také, že je přesvědčen, že díky včasným režimovým opatřením, plošné desinfekci a dalším opatřením v nejvíce postižených okresech, se podařilo nákazu zvládnout a i tady už je patrný pokles počtu nakažených.

I z pohledu Krajské hygienické stanice byla nastavená opatření zejména na Domažlicku důležitá a pomohla šíření nákazy omezit. Dle ředitele KHS Michala Bartoše jsme tento postup zavedli jako jeden z mála krajů v republice a ocenil jej i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na své návštěvě v Plzeňském kraji, která se uskutečnila minulý týden.

KHS informovala, že od 1. května 2020 se v kraji rozběhla tzv. Chytrá karanténa, díky které se KHS rozšířily možnosti epidemiologického šetření. Jedná se zejména o digitalizaci dat a využití nadstavby v podobě sledování mobilního telefonu nebo transakcí platební kartou (po předchozím souhlasu dotyčné osoby), což pomáhá při tvorbě tzv. vzpomínkových map. "Můžeme se do budoucna potýkat s druhou vlnou epidemie, chceme být proto připraveni, abychom byli schopni ji rychleji a operativně zvládnout,“ uvedl v souvislosti s Chytrou karanténou Michal Bartoš.

Zástupce Armády České republiky informoval o nasazení svých pracovníků v kraji. Armáda jednak provádí asistenční službu Policii ČR na hraničních přechodech, ale také pomáhá při zavádění Chytré karantény (tři týmy na odběr vzorků a odvoz do laboratoře a posílení pracovišť KHS).

Členové Krizového štábu PK obdrželi také informaci, že dodávky OOP od ministerstva vnitra jsou v současnosti zastaveny a nákupy se budou uskutečňovat centrálně prostřednictvím Státních hmotných rezerv. Krajům bylo doporučeno, aby si vytvořily vlastní zásoby OOP s cílem zajistit dostatek OOP v případě opakovaného rozšíření nákazy. O dalším postupu se bude jednat na příštím zasedání KŠ PK v pátek 15. května.