Kraj zajistí péči o děti zaměstnanců vybraných profesí od 4. ledna

29. prosince 2020 14:11, aktualizováno 08. ledna 2021 12:03, Mgr. René Zeithaml

Od pondělí 4. ledna 2021 bude v Plzeňském kraji opět fungovat 24 škol a školských zařízení, která budou vykonávat péči o děti ve věku od 3 do 10 let. Do škol mohou být přihlášeny děti zaměstnanců ve zdravotnictví, v záchranných a ozbrojených složkách a dalších vybraných profesí. Školy byly určeny na základě vydaného rozhodnutí hejtmanky Plzeňského kraje o vykonávání péče o děti za nouzového stavu.

Školy a školská zařízení byla vybrána tak, aby bylo minimálně jedno takové zařízení v každé obci s rozšířenou působností (ORP) v kraji.

Chceme vyjít vstříc rodičům, kteří jsou zaměstnaní v profesích důležitých pro ochranu zdraví a majetku našich občanů a pro zajištění dalších nezbytných činností. Tito zaměstnanci proto budou mít možnost umístit svoje děti do vybraných škol a školských zařízení v kraji,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Péče bude zajištěna dětem, jejichž rodiče jsou zaměstnaní u bezpečnostních sborů, obecní policie, ve zdravotnictví, sociálních službách, na vybraných úřadech, ve školství, u ozbrojených sil nebo u České pošty. Zařízení budou k dispozici od 4. ledna 2021 v čase od 6:00 do 16:00 hodin. Zaměstnanci vybraných profesí se mohou přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře na webových stránkách kraje.

Obecné informace k provozu škol a školských zařízení od 4. ledna 2021

Provoz mateřských škol:

• zachován

Provoz základních škol:

• prezenční výuka probíhá u žáků 1. a 2. ročníků základních škol
  • prezenční výuka probíhá také u žáků vyšších ročníků prvního stupně ZŠ za předpokladu, že v tomto školním roce jsou zařazeni do třídy společně se žáky 1. a 2. ročníku ZŠ (tzv. malotřídní školy)
  • prezenční výuka probíhá u dětí zařazených do přípravné třídy ZŠ
  • prezenční výuka probíhá u žáků škol zřízených při zdravotnických zařízeních
  • prezenční výuka probíhá u žáků základních škol a tříd zřízených podle §16 odst. 9 školského zákona
  • prezenční výuka probíhá také u dětí přípravného stupně ZŠ speciální
  • distanční vzdělávání je povinné pro ostatní žáky základní školy

Provoz středních škol a vyšších odborných škol:

• výuka probíhá distančním způsobem
  • prezenční výuka je povolena pouze u praktického vyučování a praktické přípravy žáků a studentů zdravotnických oborů ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb

Provoz dalších škol:

• Prezenční výuka probíhá u žáků oborů vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá.
  • Výuka v základních uměleckých školách probíhá distančním způsobem.