Kraj sbírá medaile na zimní olympiádě

obrazek
25. ledna 2023 09:12, aktualizováno 27. ledna 2023 11:24, Bc. Eva Mertlová

Jubilejní Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji pokračují až do čtvrtka 26. ledna 2023. Plzeňský kraj vypravil na 20. olympiádu stovku trenérů a sportovců. Celých zimních her se pak účastní zhruba 1100 sportovců z celé ČR. Centrem dění a především místem, kde je olympijský dům, je Špindlerův mlýn. 

Plzeňský kraj má velmi úspěšného slalomáře Davida Jandu, který ze dvou disciplín sebral dvě zlaté medaile. "Konečně cinklo zlato. První i druhé kolo jsem zajel dobře a stačilo to na výhru, za což jsem moc rád," řekl šťastně po závodě. Davidův příběh na Olympiádě dětí a mládeže se začal psát už v roce 2020, tehdy patřil k nejmladším účastníkům na sjezdovkách. První medaili pak získal na letní olympiádě v roce 2022, když byl stříbrný s týmem pražských florbalistů. Nyní si v Královéhradeckém kraji podmanil alpské lyžování a ze všech individuálních závodů bral zlato. "Kombinace letních a zimních sportů je složitá. Trenér na florbalu musí být hodně tolerantní, aby mě uvolňoval na lyže a zároveň nominoval do sestavy na zápas. Líbí se mi, jak se oba sporty doplňují, každopádně teď vyhrávají lyže, ty jsou priorita," uvedl. David vítězí i navzdory tomu, že přes rok bydlí převážně v Praze. Jeho rodiče však pochází z hor ze Šumavy a David závodí za SA Špičák. "Každý den za sněhem nedojíždím. Často jezdíme na soustředění, a když je občas nějaký větší trénink, tak mě ráno odveze taťka na hory," vysvětluje. Z kraje zimy bývá v České republice s tréninkem lyžování problém. Proto se nadějní lyžaři jezdí připravovat na zahraniční ledovce. "Natrénováno mám snad dostatečně. Na podzim jsme každých 14 dnů jezdili na ledovec. Týden jsem byl ve škole a týden na ledovci. Párkrát se stalo, že jsem tam zůstal i dva týdny, takže mám na lyžích mnohem víc hodin, než ve škole," konstatoval v rozhovoru pro Český olympijský výbor na ODM.


Poprvé se pak na start snowboardového slalomu postavil Daniel Tobias Volopich z Přeštic, který získal stříbrnou medaili. Čekají ho ale ještě dvě další disciplíny, kde je nadějným favoritem. Tři zápasy za sebou mají také hokejisté, ve všech třech zvítězili. Zapadnout své jméno nedal ani běžecký lyžař Kryštof Kodýdek, který získal bronz za běžecké lyžování zrakově postižených. Kryštof Kodýdek je žákem krajem zřizované školy pro zrakově postižené v Plzni na Doubravce. "Je to úžasný pocit, běžeckému lyžování víc se věnuji více než rok. Přivedli mě k tomu rodiče," říká bezprostředně po závodě Kryštof Kodýdek, který je pod vedením trenérky Marcely Kulíškové - učitelky ZŠ pro zrakově postižené a maminky Anny Kulíškové, která je úspěšnou medailistkou z OH v Turíně ve sjezdu. Stříbro druhý závodní den získali také šachisté, a to Makar Honcharov. Třetím zlatem pro krajskou výpravu završila úterní závodění skikrosařka Rozálie Garbová.

Úvodní článek k zahájení jubilejní olympiády dětí a mládeže najdete ZDE.

foto: Plzeňský kraj, ČOVGalerie