Kraj rozšiřuje kapacity testování

29. ledna 2021 17:55, aktualizováno 21:23, Bc. Eva Mertlová

Vzhledem k situaci, kterou řeší přeshraniční pracovníci nařízením ze strany Německa, rozšiřuje Plzeňský kraj provozní doby odběrových center v blízkosti hranic právě pro pendlery, a to na neděli. Testovat se bude navíc také v Plzni. Zároveň kraj jedná o zlepšení podmínek k testování na hraničním přechodu Lísková.

Stávající odběrová centra rozšiřují provoz na neděli

Aktuální provozní doba odběrových míst pro antigenní testy

Domažlická nemocnice – pondělí až pátek + neděle

Klatovská nemocnice – pondělí až pátek + neděle

Rokycanská nemocnice – pondělí, úterý, středa a pátek

Stodská nemocnice – pondělí, úterý, čtvrtek, pátek, neděle

Nemocnice Sušice

Testovat bude také FN Plzeň, Bioptická laboratoř plzeň a EUC Klinika Plzeň.

Jednání na přechodu Lísková

Na hraničním přechodu Lísková – Höll se v pátek 29. ledna v ranních hodinách uskutečnilo setkání zástupců bavorské strany se zástupci Plzeňského kraje, který reprezentoval náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr. Tématem setkání bylo zajištění dostupnosti antigenního testování pro pendlery.

Za bavorské sousedy se jednání zúčastnil ministr zdravotnictví Bavorska pan Klaus Holetschek a předseda krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler. "Bavorská strana chce, aby hranice zůstala propustná pro občany České republiky, kteří na území Bavorska pracují, proto jsme se sešli, abychom domluvili další postup," shrnuje účel schůzky náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr a dodává, že z příhraničí cestují za prací do Německa tisíce lidí.

"Informoval jsem pana ministra o zavedení možnosti nechat se zdarma otestovat každé tři dny, které vydala vláda, a také o skutečnosti, že nemáme personální kapacity na to, abychom na hranici zbudovali odběrové centrum," pokračuje Salvetr s tím, že ale také sdělil, že nemocnice v Klatovech,, Stodu, Domažlicích a Sušici rozšířily otevírací dobu odběrových center a budou provádět odběry i v neděli. Kraj také požádal o spolupráci Armádu České republiky, aby vojáci pomohli s navýšením personálních kapacit. Německo situaci řeší odběrovými místy na přechodech, např. přímo na Lískové mají pendleři možnost se nechat otestovat.

"Shodli jsme se zástupci bavorské strany, že v tomto rozsahu jsme schopni to společně zvládnout, že obě strany mají zájem na tom, aby pendlerům byly cesty za prací umožněny, a budeme činit kroky k tomu, abychom jim to usnadnili," dodává Salvetr.