Kraj rozšířil obsah aktualizace č. 6 ZÚR PK

08. dubna 2024 11:18, Ing. Helena Frintová

Plzeňský kraj ukončil dnes rozhodnutím zastupitelů práce na aktualizaci krajského územního plánu číslo 5, takzvaných zásadách územního rozvoje. Přepracovával je pro plánovanou výstavbu továrny gigafactory na letišti v Líních, která se neuskuteční. Zároveň zastupitelé schválili rozšíření další aktualizace číslo 6, což umožní armádě postavit v Líních základny logistiky a aktivních záloh. Půjde o plán rozvoje kraje.

„Nový krajský územní plán bude hotový nejdříve za jeden a půl roku a pokryje požadavky z celého regionu,“ říká hejtman Rudolf Špoták.

V současnosti je vyhlášeno výběrové řízení na zpracovatele zásad územního rozvoje. Ten bude znám za pár týdnů. Asi půldruhého roku by se měly projednávat a zakreslovat desítky požadavků a podnětů měst, obcí a privátního sektoru. „Uvidíme kolik, a jak moc problematických, jich bude. Záměry mohou předkládat všechny obce z kraje,“ dodal.

Kraj podle hejtmana nepředpokládá rozšiřování průmyslových zón. „Intenzivně budeme jednat s obcemi, jestli je ve svých katastrech chtějí,“ řekl. Jako příklad uvedl obce Heřmanova Huť a Přehýšov, které odmítly expanzi privátních zón. „Obcím budeme nadále vycházet vstříc,“ dodal Rudolf Špoták.

Aktualizaci zásad, kterou v pondělí zastupitelé zrušili, požadoval stát k tomu, aby mohla v Líních vzniknout továrna na baterie do elektroaut za 120 miliard Kč. Volkswagen ale v listopadu Líně odmítl a vojáci se rozhodli své letiště rozvíjet. „Do nových zásad obce i ministerstvo předloží požadavky na sítě, dopravní napojení a nové objekty,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, IT a evropské záležitosti Petr Vanka.

Podle vedení kraje už v Líních nebude rezervováno 700 hektarů pro průmysl. Zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč před měsícem starostům okolních obcí řekl, že armáda využije původní areál o ploše 390 hektarů.

Zastupitelé také dnes rozhodli o zařazení návrhu prodloužení skupinového vodovodu Žlutice – Toužim - Bezdružice do Aktualizace č. 6 ZÚR PK.