Konference Globální megatrendy je příležitost pro Plzeňský kraj

07. června 2022 13:40, aktualizováno 08. června 2022 08:32, Ing. Helena Frintová

Za účasti ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, náměstka hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petra Vanky, rektora ZČÚ v Plzni Miroslava Holečka, Milana Štengla, ředitele Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni a Filipa Uhlíka, ředitele Regionální rozvojové agentury PK, byla 7. června 2022 ve Vienna House Easy Pilsen zahájena konference inteligentní specializace regionu 2022, věnovaná inovačním příležitostem a výzvám. Akci pořádá Plzeňský kraj v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II.

Tématem konference jsou globální megatrendy ve vazbě na Plzeňský kraj a jeho oborovou specializaci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. V jeho dopolední části programu vystoupili ekonom a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, ředitel Technologické agentury ČR Martin Bunček a vedoucí pobočky IHK Regensburg Richard Brunner.

Jste reprezentanty vědy a výzkumu, universit, firem, města, kraje, podnikatelů a to je přesně ten ideální mix pro řešení rozvojových projektů v regionech. Právě spolupráce na všech těchto úrovních přispívá k rozvoji regionu,“ ocenila uspořádání konference ministryně Helena Langšádlová. „Stavíte na tom, co umí vaše Západočeská universita, co umí místní podnikatelé, v čem máte dobrou tradici, v čem jste dobří, a toho je celá řada. Strojírenství a nové věci, které přicházejí s digitalizací, robotizací a mobilitou, v nichž je váš kraj opravdu excelentní. Myslím si, že tento mix - včetně sousedství a provázanost na Německo - je pro vás obrovským potenciálem a příležitostí,“ dodala ministryně.

Hlavní cíl a smysl uspořádání připomněl přítomným ředitel Regionální rozvojové agentury PK Filip Ulík. „Snaha o prosazení vzdělanosti, poznatků vědy, výzkumu a inovací do té nejreálnější praxe. Nejen do té firemní, ale do života regionu jako celku. Diskuse o specializaci Plzeňského kraje, v čem je špičkový, co může nabídnout pro realizaci velkých nových investic, to vše jsou cíle dnešní konference,“ uvedl doslova s tím, že odborná debata mezi zúčastněnými by měla přinést inspiraci a nastínění cesty pro další aktivity. Zároveň poděkoval Plzeňskému kraji, že se zapojil do projektu SMART akcelerátor a bylo možné díky němu odbornou konferenci uspořádat.

Odpolední část bude věnována diskuzi u kulatých stolů o inovačních příležitostech a výzvách pro Plzeňský kraj dle oborových priorit, kterou povedou zástupci Technologického centra Akademie věd ČR.