Klášter v Plasích se po rekonstrukci otevírá veřejnosti

obrazek
14. července 2023 10:33, Bc. Patrik Pátek

Už od 21. července bude moci veřejnost zavítat do nově zrekonstruovaného Cisterciáckého kláštera v Plasích. Po rozsáhlé obnově za více než 200 milionů korun je zpřístupněna zcela nová, unikátní prohlídková trasa, na které si návštěvníci dokonce mohou „osedět“ zrestaurovaný nábytek šlechtického rodu Metternichů.

„Najednou nám tu vznikl zámek, který nebyl přístupný veřejnosti a s ním i plnohodnotná návštěvnická trasa tzv. budovy Nové prelatury. Patro je zaměřeno na Metternichy, tedy na rod, který tu získal tento klášter po jeho zrušení a zároveň je tu i prostor Starého opatství, který je k budově připojen. Návštěvníkům, kteří míří na severní Plzeňsko, to umožní zcela nové vyžití,“ zve na návštěvu Plas kastelán Pavel Duchoň.

Rozsáhlá rekonstrukce byla spolufinancována z Evropské unie a polovinu peněz tvořila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Stavební práce skončily po dvou a půl letech. „Jakmile saháte do takto staré budovy, tak se musíte potýkat nejen s barokní podobou, ale také s konstrukcemi ze 13. a 12. století, které tu byly a které musíte pietně zachovávat a dávat jim nové využití, směr a vzezření. Kromě statických věcí a podzemních záležitostí byla nalezena i podzemní chodba, kterou také jednou zpřístupníme stejně jako několik dalších pater tohoto objektu. Díky tomu návštěvníci projdou tímto prostorem v nevídaném rozsahu,“ hovoří o souvislostech kastelán Pavel Duchoň s tím, že ukončením projektu obnovy opatské rezidence a přilehlé zahrady práce v Plasích nekončí. „Budeme pokračovat dál. Už v tuto chvíli pracujeme na sýpkách, které jsou hned vedle, a na podzim bychom se měli dostat i k altánu, který uzavírá tu opatskou zahradu,“ dodává Duchoň.


Veřejnost si ale návštěvu Plas může užít naplno. Zcela nová prohlídková trasa zámku Metternichů je první svého druhu a nemá svou koncepcí na žádné jiné státní památce v Česku obdoby. Návštěvníci se při ní mohou volně pohybovat a dokonce se do zrestaurovaného nábytku šlechtického rodu Metternichů i posadit. Prohlídková trasa se otevírá v pátek 21. července.

Klášter Plasy založil roku 1144 kníže Vladislav II. Dobu středověké prosperity ukončili husité. Roku 1421 ho vypálili. Nového rozkvětu se klášter dočkal v letech 1661 až 1785, kdy byl vybudován tak, jak ho nyní známe. Od vzniku až do jeho zrušení v roce 1775 patřil cisterciákům, od roku 1826 byl pak sídlem kancléře Metternicha. Jeho rodu patřil do roku 1945. Roku 1995 se stal národní kulturní památkou.


Galerie