Kateřina Neumannová inspirovala mladé sportovce

obrazek
11. května 2022 16:43, aktualizováno 12. května 2022 08:23, Bc. Patrik Pátek

Jak je biochemie důležitá pro sportovní rozvoj, že raná specializace škodí a že vytrvalost a poctivost je víc než talent. Takové i další cenné informace si vyslechli mladí sportovci na odborném semináři s olympijskou vítězkou Kateřinou Neumannovou a biochemikem Emilem Bolkem, který pořádala Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.

Seminář s někdejší fenomenální lyžařkou ve velkém sálu Středního odborného učiliště Vejprnická byl po desetibojaři Tomáši Dvořákovi dalším setkáním s úspěšným sportovcem v krátké době, který akademie pro mladé sportovce připravila. Za cíl si tím dává mladé sportovce inspirovat, motivovat, předat osobní zkušenosti a trénovat podle nejnovějších trendů. „Na úvod tentokrát zaznělo důležité vysvětlení – co je to vlastně biochemie. Tedy, že jde o vědeckou disciplínu, která se zabývá chemickými pochody v živých organismech. Díky jejímu dlouhodobému sledování se dá odhalit případný zdravotní problém nebo sledovat proces adaptace na tréninkovou zátěž. Osobně velmi oceňuji, že akademie pomáhá vzdělávat tímto způsobem a semináře jsou zaměřeny odborně tak, aby byly pro mladé k zamyšlení a skutečným přínosem,“ pronesl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Petr Vanka, který se zmíněných seminářů pořádaných Akademií individuálních sportů pravidelně sám účastní.

Tentokrát byla velkým tématem právě biochemie, ale mladí sportovci od Kateřiny Neumannové a biochemika PaedDr. Emila Bolka, CSc. slyšeli o problémech rané specializace mládeže. Dozvěděli se, jak důležité je věnovat se stravě, regeneraci, počtu kvalitních tréninků, o genetickém vyšetření ze slin, které může jednotlivci vhodně doporučit sportovní disciplínu, nebo že právě vytrvalost a poctivost v tréninku je víc než jen pouhý talent.