Informace poskytnuté dle InfZ - stanovisko KÚPK OŽP - zábor půdy ve změně č. 2 ÚP Vejprnice a odnětí půdy ze ZPF - stavba OZ Pod Hájíčkem

08. prosince 2023 12:00, Mgr. Jana Fikarová
Dne 23. listopadu 2023 obdržel Krajský úřad Plzeňského kraje, odbor kontroly, dozoru a stížností (dále jen „KÚPK OKDS“) žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), ve které bylo žádáno o informace:
„1. Jaké stanovisko uplatnil Krajský úřad ve smyslu § 5 odst. 2 k územně plánovací dokumentaci obce Vejprnice jako orgán ochrany zemědělského půdního fondu.“
2. Zda v případě vydání územního rozhodnutí č.j. OV-Říh/23238/2016 ze dne 15. 8. 2016 (nabylo právní moci dne 30. 9. 2016) bylo na základě žádosti INGEM inženýrská a.s. o umístění stavby výstavby infrastruktury pro území RD – Vejprnice – Lokalita pod Hájíčkem č.p. 1133/1 a okolí Vejprnice byl orgánem ochrany zemědělského půdního fondu vydán souhlas k odnětí půdy ze ZPF.
3. Na staveništi v jihozápadní části k.ú. obce Vejprnice není umístěn štítek stavby a stavba je zřejmě prováděna bez pravomocného stavebního povolení. Uvedená skutečnost dokladuje, že stavba výstavby infrastruktury pro území RD – Vejprnice – Lokalita pod Hájíčkem a okolí je prováděna bez souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu.“

Požadované informace byly vyhledány v součinnosti se zdejším Odborem životního prostředí a bylo sděleno:

Na otázku č. 1., že bylo podáno souhlasné stanovisko bez připomínek.

Na otázku č. 2., že souhlas s vynětím ze zemědělského půdního fondu se poskytuje na žádost, nikoli pro určité stavební či územní řízení. To, zda souhlasné stanovisko s trvalým odnětím ze zemědělského půdního fondu žadatel užije jako podklad pro určité správní řízení, již není v kontrolní kompetenci správního orgánu, který takové stanovisko vydal. Kontrolu, zda takové stanovisko koresponduje svým obsahem se žádostí o územní či stavební povolení provádí příslušný stavební úřad. Stanovisko k trvalému odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu se vydává na žádost, nikoli pro určité stavební či územní řízení.

Pod bodem 3. žádosti bylo uvedeno konstatování o neumístění štítku „Stavba povolena“, z čehož byl vyvozen závěr, že stavba je prováděna bez souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu. Žádný dotaz v tomto bodu položen nebyl, KÚPK OKDS tedy nemá jakou informaci poskytnout.