Informace poskytnuté dle InfZ - informace o pozemku p. č. 346/1 v k.ú. Bolkov u Roupova a vedení vodovodní přípojkya

13. října 2023 09:09, Mgr. Jana Fikarová
Dne 2. října 2023 obdržel Krajský úřad Plzeňského kraje, odbor kontroly, dozoru a stížností (dále jen „KÚPK OKDS“) žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), ve které bylo žádáno o následující informace:

„1) Je datum 1.10.2001 skutečně datem nabytí pozemku p. č. 346/1, a to zejména části procházející obcí Bolkov, před pozemkem parc. č. 31/2, do vlastnictví Plzeňského kraje?
2) K jakému datu byl Plzeňskému kraji dán na vědomí dokument, který ho tedy k datu nabytí pozemku p. č. 346/1 seznamuje s tím, že je z pozemku p. č. 31/2 přes krajský pozemek p. č. 346/1 na pozemek p. č. 55/5 vedeno vodovodní potrubí?
3) Jakým způsobem, kdy a od koho Plzeňský kraj tento dokument získal?
4) Existuje tedy vůbec a má Plzeňský kraj k dispozici jakýkoliv jiný dokument, který by ho obeznámil s vedením vodovodního potrubí z pozemku p. č. 31/2 přes krajský pozemek p. č. 346/1 na pozemek p. č. 55/5, než je poskytnutá Smlouva o služebnosti z roku 2022? Pokud ano, pak žádám o jeho poskytnutí.
5) V případě neexistence dokumentu jiného než poskytnutá smlouva o zřízení služebnosti z roku 2022, ev. žádost k jejímu uzavření, nechť Plzeňský kraj zodpoví, kterého dne, kým, jakou formou a jakým způsobem byl s existencí předmětného potrubí seznámen, pokud tvrdí, že k datu nabytí pozemku 1.10.2001 již o něm věděl.
6) Jakýkoliv projev vůle akceptovat existenci vodovodního potrubí vedoucího z pozemku p. č. 31/2 přes krajský pozemek p. č. 346/1 na pozemek p. č. 55/5, který kdy byl učiněný Plzeňským krajem, nechť Plzeňský kraj sdělí, a to i s datem a adresátem. V případě možnosti tento projev vůle poskytnout v písemné formě, nechť ho poskytne.
7) Je předmětné potrubí již zaneseno v katastru nemovitostí a právo služebnosti založené smlouvou z roku 2022 je zapsáno v příslušném listu vlastnictví pozemku p. č. 346/1? Pokud ano, tak s právními účinky od kdy?“

Následně byl žadatel dne 6. října 2023 vyzván k upřesnění žádosti, a to vzhledem k neexistenci jednoho z uváděných pozemků (p.č. 55/5 v k. ú Roupov u Bolkova). Upřesnění bylo učiněno dne 9. října 2023 s tím, že došlo k chybě v psaní a jedná se o pozemek p. č. 55/2 v k. ú. Bolkov u Roupova..

Následně byly žadateli poskytnuty tyto informace:
K bodu 1) uvádíme, že datum 1. 10. 2001 je skutečně datem nabytí pozemku p.č. 346/1 v k. ú. Bolkov u Roupova.
K bodu 2) až 6) uvádíme, že o existenci vodovodního potrubí měl Plzeňský kraj, resp. Správa a údržba silnic Plzeňského kraje, p. o. (dále jen „SÚSPK“) obecné povědomí již při převodu tohoto pozemku ze státu na Plzeňský kraj, a to bez existence záznamu v jakémkoli dokumentu. Konkrétní trasa vedení vodovodního potrubí však zjišťována nebyla. Konkrétní informace o trase předmětného vodovodního potrubí na pozemku Plzeňského kraje mu byla dána až předložením geometrického plánu vodovodního potrubí při jednání o služebnosti veřejné sítě. O konkrétním datu, kdy k předložení geometrického plánu došlo, a tedy od kterého data je Plzeňský kraj s určitostí obeznámen s trasou vodovodního potrubí na jeho pozemku, není žádný záznam. Písemným projevem akceptace existence vodovodního potrubí je uzavřená Smlouva o služebnosti veřejné sítě pro  xxxxxxx. Přestože měl Plzeňský kraj, resp. SÚSPK obecné povědomí o existenci vodovodního potrubí na jeho pozemku již od jeho získání, žádným písemným aktem tuto situaci neakceptoval.

K bodu 7) uvádíme, že právo služebnosti založené smlouvou roku 2022 je zapsáno v příslušném listu vlastnictví k pozemku č. 346/1 v k. ú. Bolkov u Roupova i s jejím vyznačením v přiloženém geometrickém plánu, s právními účinky od 2. listopadu 2022.