Herci převzali poděkování za nominaci na Ceny Thálie

obrazek
10. listopadu 2022 16:35, Bc. Patrik Pátek

V úzké nominaci na Ceny Thálie byli letos hned tři zástupci Plzeňského kraje. Přestože ve vítěznou cenu ji dokázal proměnit jen jediný, Lumír Olšovský, vedení Plzeňského kraje na své divadelní „reprezentanty“ nezapomíná. Libor Picka, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, proto všem třem nominovaným osobně poděkoval přímo na půdě divadla J. K. Tyla.

„Pro nás jsou vítězové všichni tři, protože svým uměním dělají dobré jméno celému kraji. Už jen samotná nominace je velkým oceněním jejich dlouholeté práce a i my na kraji ji umíme ocenit. Herci plzeňského divadla jsou přitom už standardní součástí vyhlašování těchto prestižních divadelních cen. Proto jsme se rozhodli nominovaným takto poděkovat a říci, že kultura u nás v kraji má a nadále i bude mít naši podporu,“ pronesl radní pro oblast kultury Libor Picka, když trojici umělců poděkoval za jejich práci i nominaci na Cenu Thálie.

Za Plzeňský kraj si nominaci vysloužila herečka Stanislava Topinková Fořtová v oblasti „Muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry“ za ženský výkon v roli Normy Desmondové v inscenaci Sunset Boulevard. Dokázala přesně vystihnout extravagantní filmovou divu, jež marně touží po návratu na výsluní. Využívá k tomu výrazné herecké prostředky, patetická gesta, mimiku, hlas i bezchybný zpěv – obě její ústřední árie patří k vrcholům představení.

Za mužský výkon si vítěznou cenu převzal Lumír Olšovský. Asociaci nadchl bravurním výkonem v roli profesora lingvistiky Higginse. Je samolibý, sarkastický, pohrdá city druhých, ale pak je jich najednou sám plný. Olšovského herecký a pěvecký koncert je podpořený jeho charismatem, energií, humorem a lehkostí, díky kterým si diváky získává i přes negativní vlastnosti své postavy.

Třetí nominovanou byla v oblasti Balet, tanec a pohybové divadlo Jarmila Hruškociová za dramatickou roli Katherine, která ji v inscenaci Lady Macbeth byla doslova „ušita na tělo“. Milující žena, která se z touhy po lásce a záchraně svého štěstí postupně mění ve vražedkyni, je v jejím podání rozhodná a nemilosrdná. Muzikální tanečnice s jistou technikou klasického tance a citem pro partnerskou souhru v náročných duetech podává v drastickém příběhu o čtyřnásobné vraždě zralý, nepřehlédnutelný a herecky působivý výkon.

Cena Thálie je ocenění udělované Hereckou asociací od roku 1993 nejlepším divadelním hercům. Je pojmenováno po múze komedie, Thálii. Letos se Ceny Thálie udělovaly začátkem října po devětadvacáté, a to v historické budově Národního divadla. Vyhlášeno bylo 18 laureátů (Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v jednotlivých oborech, Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oborech činohra, opera, balet a muzikál; mimořádné Ceny Thálie: Cena České akademie divadelníků, Cena za šíření divadelního umění v TV a Cena do 33 let. Mezi první laureáty prvního ročníku v roce 1994 se stal plzeňský herec Pavel Pavlovský v oboru činohry.
 


Galerie