Firmy nabízí pomoc s výukou technických oborů

obrazek
01. června 2023 13:20, Ing. Helena Frintová

Zaměstnavatele, kompletně zaměřeného na vývoj a přidanou hodnotu, v němž pracují stovky talentů a vzdělaných lidí – společnost ZF Engineering Plzeň s.r.o., navštívili ve středu 31. května 2023 představitelé Plzeňského kraje, Paktu zaměstnanosti PK a Úřadu práce. I tato společnost nabídla Plzeňskému kraji a Paktu zaměstnanosti pomoc s případnou výukou technických oborů, u nichž postrádá na trhu pracovních sil citelný nedostatek.

„Chtěli bychom vstoupit do výuky. Ukázat studentům, jak vypadá firma, jak to v ní chodí a nabízíme vám v tomto směru spolupráci,“ řekla hejtmanovi Rudolfovi Špotákovi a jeho náměstku Petru Vankovi během návštěvy manažerka pro oblast lidských zdrojů společnosti ZF Engineering Vendula Linková. I tato firma, která svým zákazníkům nabízí komplexní produktová a softwarová řešení pro řízení pohybu vozidel, integrovanou bezpečnost, automatizované řízení a elektrickou mobilitu, totiž postrádá na trhu pracovních sil odborníky, jako jsou například softwaroví vývojáři, testeři, konstruktéři a procesní inženýři. „Technika jde tak rychle dopředu, že to co potřebujeme od pracovníků také je, že musí absorbovat skutečnost, že změna je život. I to je pro nás velmi důležité,“ dodala s tím, že firmy velmi postrádají systém a strukturu možností celoživotního vzdělávání, který reaguje na potřeby zaměstnavatelů. Společnost stále hledá talenty, kteří ani nemusejí mít titul. Vzdělaní a schopní lidé s otevřenou myslí u ní naleznou uplatnění.

ZF Engineering Plzeň s.r.o., se jako vývojové centrum podílí na tvorbě produktů napříč celým portfoliem skupiny ZF, zejména se zaměřuje na pohonná ústrojí osobních automobilů, nákladních a užitkových vozidel, stavební či zemědělské techniky, autobusů, lodí i letadel. A významné jsou i její projekty z oblasti e-mobility. Vývojáři plzeňské pobočky se zapojují do vývoje SW nástrojů pro automatizaci a umělou inteligenci. V roce 2007 pracovalo v ZF Engineering zhruba 50 inženýrů, dnes už má kolem 900 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.

Hejtman Rudolf Špoták reagoval na potřeby společnosti tím, že očekává systémové řešení pro systém celoživotního vzdělávání reagující na potřeby firem od MŠMT a využití tzv. interfiremního vzdělávání. Ředitel plzeňské pobočky Úřadu práce Zdeněk Novotný v této souvislosti řekl, že Západočeská univerzita v reakci na silnější populační ročníky, které se promítnou nejprve do středních škol a poté za 2 až 3 roky do vysokých škol, plánuje výrazné navýšení počtu studentů. „A jak to udělají, aby byl zájem o technické obory? Uvažují o využití stipendií,“ dodal.

Martina Bydžovská z Regionální rozvojové agentury PK závěrem upozornila, že nyní je prostřednictvím Paktu zaměstnanosti a ve spolupráci s krajským Odborem školství a mládeže PK prováděn sběr dat na téma potřeb firem, které se mění. „Před časem jsme toto dělali k tématu automatizace a robotizace, což se podařilo propracovat až do oborů ve školách. Některé se ruší, anebo se u některých navýšily kapacity. A nyní sbíráme data ohledně tématu digitalizace. Zjišťujeme u firem, jaké digitální kompetence jsou třeba pro strojírenství, pro logistiku dopravu atd.,“ podotkla s tím, že závěry zjišťování by se mohly promítnout do vzdělávacího systému už v příštím roce.

V roce 2022 získala společnost ZF Engineering Plzeň s.r.o., 2. místo v Plzeňském kraji jako Zaměstnavatel roku.